Kayseri'de Ermeni Kilisesi'ndeki takdis törenininde konuşan Başpiskopos Aram Ateşyan, "Diaspora Ermeni'nin ne söylediği, ne isteği bizi hiç ilgilendirmiyor. Ermenistan'ın ne istediği, ne arzuladığı bizi bağlamaz. biz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız" dedi. Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı Başpiskopos Aram Ateşyan, 'Diaspora Ermeninin ne söylediği, ne isteği bizi hiç ilgilendirmiyor. Ermenistan'ın ne istediği, ne arzuladığı bizi bağlamaz. Biz, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşıyız' dedi.

Kayseri'nin Caferbey Mahallesi'nde bulunan ve 1191'de yaptırılan, Ermeniler için Anadolu'nun ilk kilisesi kabul edilen Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi'nde yaklaşık bir yıldan beri süren restoran çalışmaları tamamlandı.

Restorasyonu tamamlanan tarihi Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi'nde, Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı Başpiskopos Aram Ateşyan'ın yönettiği takdis töreni yapıldı.

Kilisede yarın düzenlenecek ayin öncesi, bugün kiliseyi kutsamak yapılan takdis törenine İstanbul'dan ve bazı ülkelerden gelen Ermeniler katıldı.

Aram Ateşyan, törenin ardından kilise cemaatine yönelik yaptığı Türkçe konuşmada, bugün bu topraklarda yaşayan, bu ülkenin vatandaşı olan herhangi bir Ermeni'ye bu ülkeye hizmet etmesi gerektiği sorulduğunda, aklı başında her Ermeni'nin, 'Getir bana bir Türk parası, söyleyeyim kimin resmi var. Mustafa Kemal Atatürk'ün' diyeceğini belirtti.

'Mustafa Kemal'in, yani Türkiye Cumhuriyeti'nin hakkını vereceksin, hizmet edeceksin, vergini ödeyeceksin, askerliğini yapacaksın, yasalara saygılı olacaksın' diye konuşan Ateşyan, Türkiye sınırları içinde yaşayan Ermenilerin sorununu ve sıkıntısı kendi devletiyle çözeceğini söyledi.

Ateşyan, 'Diaspora Ermeni'nin ne söylediği, ne isteği bizi hiç ilgilendirmiyor. Bizi bağlamaz. Ermenistan'ın ne istediği, ne arzuladığı bizi bağlamaz. Biz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız' dedi.

'BURANIN VATANDAŞIYIM'

Türkiye'de yaşayan azınlık bir toplum olarak, sıkıntıları varsa bu devletin kapısını çalacaklarına dikkat çeken Ateşyan, şöyle konuştu:

'Tabi ki, bunun çözümünü bu ülkede arayacağım. Çünkü buranın vatandaşıyım, buranın evladıyım. Osmanlı İmparatorluğu'ndan 1914'e kadar, dünya üzerinde başka iki toplum yoktur ki, birbirleri için şiirler yazsınlar, gözyaşı döksünler. Ermeniler, Türk komşusunun ölüsü için, Türk Müslüman kardeşlerimiz Ermeni komşusunun ölüsü için gözyaşı dökmüştür. Bütün sıkıntılarda bu iki toplum yan yana olmuştur. Sonradan olan üzücü olaylar, tabi ki biraz sıkıntı yaratmıştır. Ama bu, iki toplumun yan yana gelmesine engel değildir. Siyasetçilerin, ülkeyi yönetenlerin sorunları olabilir ama normal halkı bağlamaz. Ermenistan'da herhangi bir eve gidin, Türk kanalları izlenir. Çünkü burayı seviyorlar.'

İki toplum arasında sorun bulunmadığını anlatan Ateşyan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'O halde hiç kimse, ne burada ne Diasporadaki Ermeniler, bu iki toplumu karşı karşıya getirmesinler. Türkiye'de Ermeni Patrikhanesi var. Kendi yetkisi sınırları içinde çalışır. Biz Ermenistan'a ruhani anlamda bağlıyız. Saygımız sonsuzdur. Bizim iç tüzüğümüz var, kendi kurallarımızla yaşarız. Beyrut'taki dini önder, Ermenistan'daki ne söylemiş, Kudüs'teki ne söylemiş, bizi bağlamaz. Buradaki Ermeniler, kendi patrikhanelerinin söylediğini yapar, kiliselerini yaşatırlar.'

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi'nde yarın Aram Ateşyan'ın yöneteceği ayin gerçekleştirilecek.