Dünyanın gelişmekte olan ve varlıklı ülkeleri küresel ekonomik canlanma garanti altına alınana dek ekonomiyi teşvik politikalarının sürdürülmesine karar verdi. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin temsilcileri İskoçya'nın doğu sahilinde yer alan St. Andrews'da bir araya geldi.

G-20 Ekonomi Bakanları toplantısında, ABD'deki liderler zirvesinden bu yana küresel krizdeki son gelişmeler, krizden çıkış ve ekonomik canlanma konusunda alınan ve alınmakta olan önlemler tartışıldı.

Bakanlar mali piyasalarda yaşanan krizin tekrarının önlenmesi ve ekonomik canlanmanın sürdürülebilmesinin yollarını görüştü.

Zirve ardından yapılan açıklamada, ekonomik canlanmanın farklı ülkelerde farklı şekilde cereyan ettiği ve sürekliliğinin devlet desteğine bağlı olduğu belirtildi.

Açıklamada işsizliğin önde gelen bir kaygı konusu olduğu da belirtildi.

Günün erken saatlerinde, İngiltere başbakanı Gordon Brown finans kurumlarını topluma karşı daha sorumlu tutum izlemeye yönlendirecek yeni bir "sosyal kontrat" çağrısında bulunmuştu.

İskoçya'daki G20 zirvesinde konuşan Brown bu kurumların başarılılarının meyvesini bir avuç kişinin yemesinin, başarısızlıklarının bedelinin ise herkes tarafından üstlenilmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

İngiltere başbakanı finans işlemlerinden alınacak vergi ile gelecekteki muhtemel finans kurumu kurtarma operasyonları için bir fon kurulmasını da önerdi.

Ancak önerileri zirvedeki bakanlar arasında güçlü destek bulmadı.

Zirveyi protesto eden gruplar ise hükümetlerin ekonomik kriz konusundaki icraatını eleştiriyor.

Fakirlikle Mücadele alanında çalışmalar yapan War on Want adlı sivil toplum örgütünün yöneticisi John Hillary, G20 hükümetlerinin krizin kökenlerini ortaya koymak ve krizin tekrarını önlemek konusunda yeterli çaba göstermediğini söylüyor.

Uluslararası Para Fonu ise hükümet bütçelerinin durumu konusundaki kaygılarını dile getiriyor.