"Demokratik Açılım"la ilgili olarak TBMM Dış İşleri Komisyonu Sözcüsü Kınıkoğlu, Kuzey Irak’ta bulunan ve eli silah tutan PKK’lıların İskandinav ülkelerine gönderileceğini söyledi. AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve TBMM Dış İşleri Komisyon Sözcüsü Suat Kınıkoğlu, Irak’ın kuzeyinde bulunan kamplarda çeşitli suçlara karışmış PKK’lıların İskandinavya gibi başka ülkelere gönderileceğini söyledi.

Kınıkoğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Türkiye ile Irak arasındaki ilişkiler biliyorsunuz özellikle Kuzey Irak'tan dolayı çok gergindi bir ara. Fakat devlet-i alimiz, hükümetimiz ve Milli Güvenlik Kurulu'nun geçen yıl almış olduğu bir kararla Irak’la daha yakın ilişki kurmanın Türkiye'nin çıkarına olacağı, zaten daha önce anlatmış olduğu komşuluk konsepti içinde bunun daha doğru olacağına karar verildi.

Şimdi hem Bağdat’la hem Erbil'le daha doğrudan ilişkiyi ve hassasiyetlerimizi birinci elden aktarabileceğimiz mekanizmalar geliştirildi. Göreceksiniz önümüzdeki hafta ve aylarda PKK'nın Kandil’den çözüleceğini oradan eli silah tutmamış olanların rehabilite edileceğini, suç işleyenlerin şiddete karışanların da başka ülkelere işte İskandinavya falan gibi başka ülkelere yollanacağını ve bu sorunun ortadan kalkacağını göreceksiniz. Türkiye Irak’la ilişkilerini geliştirerek PKK'yı oradan çıkaracaktır.”

Fotoğraf: AA