ABD Başkanı Baracak Obama, ülkesinde işsizlik oranının geçen ay beklentilerin üzerinde artarak sembolik yüzde 10 barajını aşmasını, ekonomik zorlukları ortaya koyan ciddi bir gelişme olarak niteledi. Obama, işsizlik verilerinin açıklanmasının ardından Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, ABD'de geçen ay Eylül ayından daha az insanın işini kaybetmesine karşın, işsizlik oranının yüzde 10'un üzerine çıktığını belirterek, bunun acı bir gerçek olduğunu ortaya koyan ve kendilerini bekleyen ekonomik zorlukların altını çizen bir rakam olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Yönetiminin, iktidara geldiklerinde "serbest düşüşte" olan bir ekonomide büyüme sağlayan politikalar yürüttüğünü belirten Obama, "Ancak tarih bize istihdamın ekonomik büyümeyi hala sağlamakta olduğunu öğretiyor" diye konuştu.

Obama, çalışmak isteyen Amerikalıların iş bulabilmelerine desteğini sürdüreceği sözü verdi.

ABD'de işsizlik oranının geçen ay beklentilerin üzerinde artarak yüzde 10,2'yi bulması üzerine petrol fiyatları ve borsalar değer kaybederken, altın yine rekor kırmıştı.

ABD Ticaret Bakanlığı, geçen ay tarım dışı istihdamın 190 bin azalarak yüzde 10,2'ye yükseldiğini açıklamıştı.

Eylül ayında yüzde 9,8 olan bu oranın, geçen ay yüzde 9,9'a çıkması bekleniyordu. ABD'de işsizlik oranı böylece 1983 yılından bu yana ilk kez yüzde 10'u aştı.

ABD'de resesyonun başladığı Aralık 2007'den bu yana işini kaybedenlerin sayısı 7,3 milyon oldu. Resesyonda işini kaybedenlerle birlikte toplam işsiz sayısı ise 15,1 milyondan 15,7 milyona çıktı.

AA