Rusya Dışişleri Bakanlığı yıl sonunda süresi dolacak nükleer silahsızlanma anlaşmasının (START-1) yerini alacak yeni anlaşma ile ilgili ABD ile sürdürülen müzakerelerin 9 Kasım'da tamamlanacağını açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Andrey Nesterenko konu ile ilgili basına yaptığı açıklamada, "START-1'in yenilenmesi ile ilgili müzakereler devam ediyor. Pazartesi günü Cenevre'de taraflar bir araya gelecek. Bunun son oturum olmasını ümit ediyoruz. 5 Aralık'ta yeni anlaşma yürürlüğe girecek." dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, Temmuz ayında gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le yeni anlaşma konusunda mutabakata varmıştı. Buna göre taraflar, nükleer başlık sayısını 1500-1675 aralığını, fırlatma sistemi sayısını da 500-1000 aralığına çekecek. Rusya'nın halen 3909 nükleer başlık ve 814 taşıyıcı sistemi bulunurken, ABD'nin 5576 nükleer başlık ve 1198 taşıyıcı sistemi bulunuyor.

ABD ve Rusya'nın dışında Fransa, Çin ve İngiltere nükleer silahlara sahip. Bu ülkeler 1970'de uygulamaya konulan Nükleer Silahsızlanma Anlaşması'nı imzalamış durumda. Nükleer silahlara sahip oldukları bilinen Hindistan, Pakistan ve İsrail henüz bu anlaşmayı parafe etmedi. Kuzey Kore Mayıs ayında ikinci nükleer denemesini yaparken, Tahran da nükleer silahlara sahip olmaya çalışmakla suçlanıyor.

(CİHAN)