France Barrios, diğer pek çok yasadışı göçmen gibi, ABD'de yasak yollardan ülkeye girenlerden. O da, ICE'ın denetimine takıldı ve kaçak olduğu anlaşıldıktan sonra sınırdışı edilmesi için işlemlere başlandı. Ancak onu diğer göçmenlerden ayıran bir durum vardı. Barrios'un kocası Irak'ta savaşmış ve ağır psikolojik sorunlar yaşayan bir savaş gazisi. Yetkililer, kocasının durumunu gözönünde bulundurdu ve 6 yaşında ülkeye kaçak olarak getirilen Guatemala'lı Barrios'un ülkede kalıp yeşil kart başvurus yapmasına onay verdi.

ABD hükümeti, savaş sonrası psikolojik travma yaşayan, 26 yaşındaki Los Angeles'lı Jack Barrios'a acıdı ve karısının ülkede kalmasına izin verdi. Şimdi France'ın ABD vatandaşı olabilmesi önündeki engeller de bir bir kalkıyor.

Asker Barrios, Irak'ta cephede arkadaşlarını kaybettikten sonra geceleri kabuslar görmeye, depresyon yaşamaya başladı ve ABD'ye gönderildi. Hükümet de askeri daha fazla sıkıntıya sokmamak için karısının yasadışı konumunu ortadan kaldırmak için gerekli düzenlemeleri yaptı. 23 yaşındaki France ve Jack'in 2 tane de çocukları var.

Perşembe günü müjdeli haberi alan France'ın gözleri yaşlarla doldu ve kocasının boynuna sarıldı.

Avukatı da genç kadına, "Jack'in ve çocuklarının bakımı için burada kalıyorsun," dedi.

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri basın sekreteri Chris Bentley, kurumun aile ile çalışarak soruna makul bir çare bulmaya çalıştığını söyledi.

Olaya en çok sevinen ise asker Barrios oldu. 1 yaşındaki kızı ve 3 yaşındaki oğluyla objektife poz veren Barrios, karısı için "O benim herşeyim" yorumunu yaptı.

Turkishny.com / Gülten Sarı