BM Genel Kurulu, İsrail ve Hamas'ı Gazze'de Aralık 2008-Ocak 2009 tarihleri arasındaki çatışmalarda savaş suçu da dahil uluslararası insani hukuk kurallarını çiğnemekle suçlayan ve iki taraftan da soruşturma açmalarını isteyen Goldstone Raporu'nu destekleyen karar tasarısını kabul etti. 192 üyeli genel kurulda bugün de süren ülke temsilcilerinin konuşmalarının tamamlanmasının ardından Filistin ve Arap ülkeleri tarafından genel kurula sunulan karar tasarısı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 114 ülkenin oylarıyla kabul edildi. Oylamada, aralarında ABD ve İsrail'in bulunduğu 18 ülke ''hayır'' oyu kullanırken, 44 ülke de çekinser oy attı.

Kararda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan, Goldstone Raporu'nu BM Güvenlik Konseyi'ne sunması, İsrail ile Hamas'tan ise raporda da istendiği biçimde savaş suçu işlendiklerine dair iddialarla ilgili kendi iç soruşturmalarını 3 ay içinde açmaları isteniyor.

BM Genel Kurul kararları, BM Güvenlik Konseyi kararlarının tersine uluslararası hukukta bağlayıcılık taşımıyor, ancak tavsiye niteliğindeki bu kararlar uluslararası toplumun görüşünü yansıtması açısından önem taşıyor.

AA