ABD Senatosu, işsizlik ödeneğini 20 haftaya çıkaran yasa taslağını onayladı. Yasa aynı zamanda, ev kredi harcı ödemesini de 1 yıl uzattı.

Haftalar süren tartışmaların ardından, Senato dün işsizlik maaş ödeme süresini 20 haftaya çıkardı ve 8 bin ev kredi harcı borçlusunun ödemesini 1 yıl uzattı.

Uzun zamandır izlenen tasarının onaylanmasıyla, 14 hafta olan işsizlik ödeneği 20 haftaya çıktı. Böylece, ülke genelinde yüzde 8.5'e ulaşan işsizlik oranları nedeniyle işsiz kalan yüzbinlerce kişi, normal süreye ek olarak 6 hafta daha işsizlik ödeneğinden faydalanabilecek. Uzayan süreyle birlikte ekonomiye ekstra yük getiren uygulamanın yükünü ise halen çalışan işçiler ödeyecek. 30 Haziran 2011'e kadar çalışanlardan alınan işsizlik vergisi artacak ve elde edilen gelir işsizlere maaş olarak dönecek.

Uygulama, 31 Aralık'a kadar işsizlik maaşı süresi dolanları kapsayacak, yani yaklaşık 2 milyon kişi yeni yasadan faydalanabilecek. Ek olarak, işsizlik maaşı alma süresi dolanlar da yeniden başvurabilecek.

Yasa Senato'da 98'e karşı 9 oyla kabul edildi.

Senatör Max Baucus, "Şu anda 15 milyon Amerikalı işsiz ve mevcut 3 milyon iş için rekabet ediyorlar. Bu tasarıyı onaylayarak doğru bir iş yaptık. Mali açıdan da sorumlu bir anlayış içinde hareket ettik. Bugün, işsiz Amerikalılara yeniden ayakları üzerinde durabilmeleri, zor günleri atlatabilmeleri ve yeniden çalışabilmeleri için bir şans verdik. ." diye konuştu.

Yasa şimdi Temsilciler Meclisi'ne gitti. Meclis'in, Senato'nun kararını onaylaması bekleniyor. Ardından da yasa imza için Beyaz Saray'a gidecek. Geçen hafta, Obama yönetimi tasarıyı desteklediğini açıklamıştı.

Turkishny.com / Gülten Sarı