Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait TCG Gediz firkateyni, dinamik manevralar, uyarı atışı, helikopter harekâtı ve SAT komandoları, Aden Körfezi’nde seyretmekte olan Yunanistan ticaret gemisini deniz haydutlarından kurtararak büyük bir başarıya imza attı. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait birlikler, Aden Körfezi’nde Yunan ticaret gemisini, deniz haydutlarının eline geçmekten kurtardı.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden verilen bilgiye göre bu sabah Aden Körfezi'nde ticaret gemileri güvenlik koridorunda, sahilden 125 kilometre açıkta seyreden Yunanistan Good Faith Denizcilik şirketine ait Panama bandıralı M/V Theforos isimli gemiye deniz haydutlarınca RPG-7 roketatar ve makineli tüfek ile saldırı düzenlendi. Saldırı NATO Daimi Deniz Gücü emrinde görev yapan TCG Gediz fırkateyni tarafından gerçekleştirilen dinamik manevralar, uyarı atışı, helikopter harekatı ve SAT komandoları tarafından engellendi ve gemi kaçırma olayı önlendi.

-HAYDUTLAR YAKALANDI-


Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında, “TCG Gediz tarafından, M/V Theforos isimli geminin yardım çağrılarına gösterilen ani reaksiyon sayesinde, Skiff bot içindeki 5 haydut etkisiz hale getirilmiş, botta yapılan aramada; 1 adet RPG-7 roketatar, 3 adet AK-47 Kaleşnikof silah, 1 adet tüfek, 4 adet RPG-7 mermisi ve 3 adet AK-47 şarjörü ile 21 adet benzin bidonu ve gemiye tırmanmak için kullanılan kanca tespit edilmiştir” denildi.

(ANKA)