Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Almanya Başbakanı Merkel ile koordineli bir şekilde hazırladığı ve Türkiye’ye “ayrıcalıklı ortaklık”’ adı altında ikinci sınıf bir statü verilmesini öneren bir paketin, 10-11 Aralık zirvesinde veya 2010 yılı içinde açıklayabileceği belirtiliyor. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Almanya Başbakanı Angela Merkel ile koordineli bir şekilde hazırladığı ve Türkiye’ye “ayrıcalıklı ortaklık” adı altında ikinci sınıf bir statü verilmesini öneren bir paketin, 10-11 Aralık zirvesinde veya 2010 yılı içinde açıklayabileceği bildiriliyor.

ABHaber, Nicolas Sarkozy'nin önereceği pakete ilişkin haberinde Kıbrıs sorunuyla da bağlantı kurulduğunu belirtirken Brüksel'de bazı AB üyesi ülkelerin temsilciliklerinde Sarkozy'nin Türkiye önerisinin arkasında Merkel'in bulunduğu, paketin Kıbrıs ile ilgili unsurlarının da Rum lideri Dimitris Hristofyas ile birlikte hazırlandığı kaydedildiğine dikkat çekti.

Bu arada, Sarkozy'nin Türkiye önerisinin, Rusya’yı da içerip içermeyeceği yada sadece Türkiye ile ilgili olacağı ise tam olarak bilinmediği ifade ediliyor.

ABHaber'e konuşan bir AB ülkesinin diplomatı da, Sarkozy ve Merkel'in, Türkiye ile ilgili öneriyle Türkiye-AB sürecini raydan çıkartabileceğini ancak Türkiye önerisine birlik içinde nasıl bir tepki olacağının bilinmemesinin Sarkozy ve Merkel'i korkuttuğunu söyledi.

"SARKOZY VE MERKEL'İ ANCAK OBAMA DÖNDÜREBİLİR"

Bu arada, Sarkozy ve Merkel'i bu yoldan sadece ABD Başkanı Barack Obama'nın döndürelebileceği de belirtiliyor.

Öte yandan, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan ülkelerin, Almanya, Fransa, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Avusturya, Danimarka ve Lüksemburg'dan oluştuğu, Yunanistan ve Rumların “Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyoruz açıklamaları”nın ise bir taktik olmaktan öteye gitmediği belirtilen haberde son günlerde AB'de Türkiye karşıtı cepheye Macaristan'ın da dahil olduğu bilgisinin alındığına da dikkat çekiliyor.
Haberde ayrıca, Yunan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun Türkiye ile ilişkiler konusundaki tavrının, ise 10-11 Aralık'ta yapılacak AB liderler zirvesinde net bir şekilde ortaya çıkacağı ifade edilirken Papandreu'nun AB liderler zirvesi öncesi Türkiye konusunda bir süpriz yapma olasılığının da bulunduğu da belirtiliyor.

(ANKA)