Geçen hafta Afganistan'da saldırıya uğrayan Birleşmiş Milletler (BM) bu ülkede çalışan 600 görevlisini geçici olarak geri çekeceğini açıkladı.

Başkent Kabil'de bulunan BM'ye ait konukevine yapılan saldırı sonunda 5 BM çalışanı ile 3 Afgan yaşamını yitirmiş, olay üzerine de personelin kaldığı bölgede güvenlik koşullarının incelenmesine karar verilmişti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, kurumda çalışanların güvenliğinin arttırılmasını istemiş ve bunun içinde 75 milyon dolar ek paraya ihtiyaç duyulduğunu duyurmuştu. Afganistan'daki kanlı saldırı sonunda BM'nin New York'taki Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Ban Ki-moon, "Afganistan'a tüm silahlardan daha büyük olan umut ile gidiyoruz ve görevimize devam edeceğiz." şeklinde açıklamada bulunmuştu. 20 Ekim tarihinde yapılan saldırı Afganistan'da Taliban rejiminin son bulduğu 2001 yılından bu yana BM'yi hedef alan en kanlı atak olarak tarihe geçmişti.

BM 600 personelinin geri çağrılmasına gerekçe olarak güvenliğin yetersiz olduğunu öne sürdü. BM tarafından yapılan kamuoyu duyurusunda Afganistan'da görevli yabancı personelin yarısına yakınının komşu ülkelere kaydırılacağını, bu kişilerin güvenlik koşullarının iyileşmesinden sonra geri döneceği bildirildi. BM çalışanlarının ne zaman geri döneceğine dair soruya ise bu kurumda çalışan güvenilir kaynaklara göre yaklaşık dört hafta alacağı öne sürüldü.

Afganistan'da çalışan BM görevlilerin yüzde 80'i Afgan vatandaşlarından oluşuyor. BM'nin Afganistan'daki yetkililerinin açıklamasına göre Afgan BM çalışanlarının geri çekilmeyeceği ve görevlerine devam edeceği kaydedildi. BM'nin Afganistan'da bin 300 yabancı çalışanı bulunuyor. Bunların bin 100'ü Kabil'de görevli ve 90 adet BM'ye ait Afganistan'da konukevi bulunuyor. BM, Afganistan'da kalacak olan 700 görevlisinin yardım hizmetlerine devam edeceğini belirtti.

(CİHAN)