ABD, İtalya mahkemesinin, 2003'te İtalya'da kaçırılan Mısırlı imam davasında, 23 eski Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ajanı ve 2 eski İtalyan askeri istihbarat teşkilatı (SISMI) ajanı hakkında 5-8 yıl hapis cezası vermesinden üzüntü duyduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ian Kelly, mahkemenin verdiği hükümden Obama yönetiminin üzüntü duyduğunu, ancak hakimin yazılı görüş bildirmemesinden dolayı hüküm hakkında daha fazla yorum yapamayacağını kaydetti.

Ebu Ömer adıyla bilinen Mısırlı imam Usame Mustafa Nasır, Milano'da bir sokakta, 17 Şubat 2003'te SISMI ve CIA'in düzenlediği operasyonda kaçırılmış, önce ABD'nin İtalya ve Almanya'daki üslerine, daha sonra Mısır'a gönderilmişti.

Avukatları, Nasır'ın Mısır'da tutulduğu cezaevinde işkence gördüğünü iddia etmiş ve 10 milyon avro tazminat istemişlerdi. Nasır, cezaevinden 4 yıl sonra, hakkında suçlama yapılmadan serbest bırakılmıştı.

İMAM VE AİLESİNE 1 MİLYON 500 BİN AVRO TAZMİNAT

Milano Mahkemesi, İtalya'da kaçırılan Mısırlı imamla ilgili davada, 23'ü eski Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'na (CIA), 2'si eski İtalyan askeri istihbarat teşkilatına (SISMI) mensup 25 ajanı hapse mahkum ederken, imam ve ailesine tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

Karara göre Milano'da imamlık yaparken 17 Şubat 2003 tarihinde CIA tarafından gizlice kaçırılarak işkenceden geçirilen ve daha sonra Mısır'a bırakılan Usame Mustafa Nasır'a 1 milyon avro, imamın eşine de 500 bin avro tazminat ödenecek.
Ebu Ömer lakabıyla bilinen imamın kaçırılması davasında, 13 yıl hapsi talep edilen dönemin SISMI Başkanı Nicolo Pollari ile hakkında 10 yıl hapsi istenen yardımcısı Marco Mancini hakkında "devlet sırrı gerekçesiyle", o dönemde CIA'nın İtalya Şefi olarak görev yapan Jeff Castelli hakkında ise "diplomatik dokunulmazlık" gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi.

Olay sırasında CIA'nın Milano Şefi olarak görev yapan Robert Seldon Lady'yi 8, diğer 22 CIA ajanını 5'er yıl hapse mahkum edildiği kararda, SISMI'de daha alt düzeyde görev yapan iki İtalyan ajan ise kaçırma olayında CIA'ya yardımcı oldukları için 3'er yıl hapis cezası aldı.

Uzmanlar, ABD'li ajanlar gıyabi olarak yargılandıkları için haklarında verilen hapis cezasının infazının hiç de kolay olmayacağına dikkati çekiyor. Milano Mahkemesi'nin kararı, ABD'nin tepkisini çekmekle birlikte, Ebu Ömer'in kaçırılmasındaki hukuksuzluğun tescili ve cezalandırılması açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

ROMA (A.A) - Lütfullah Göktaş