Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Fransız Senatosu Avrupa Komisyonu'nda yaptığı konuşmada "Türkiye ve AB aynı objektifleri paylaşıyor" dedi. Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin “daha zor bir aşamaya” geldiğini söyleyen Rehn, Ek Protokol’ün tümüyle uygulanmasını “acil” bir konu olarak gördüklerini de söyledi. Rehn, “demokratik açılım” için “kayda değer” ifadesini kullandı.

Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, "Türkiye ve AB aynı objektifleri paylaşıyor" dedi. Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin “daha zor bir aşamaya” geldiğini söyleyen Rehn, Ek Protokol’ün tümüyle uygulanmasını “acil” bir konu olarak gördüklerini de söyledi. Rehn, “demokratik açılım” için “kayda değer” nitelemesini de yaptı.

Olli Rehn, Fransız Senatosu Avrupa Komisyonu'nda yaptığı konuşmada Türkiye’ye de değindi. "Türkiye ve AB aynı objektifleri paylaşıyor" diyen Rehn, bu bağlamda “Ortadoğu’daki barış, Kafkaslar’da istikrar, Afganistan ve Pakistan’daki güvenlik ve enerji güvenliğini” saydı.
ABHaber tarafından yansıtılan konuşmasında Olli Rehn, Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkilerde önemli bir ilerleme sağladığını belirtikten sonra “Yurt içinde ise, Kürt vatandaşlarına yönelik demokratik açılım da aynı biçimde kayda değer” dedi.

Olli Rehn, Türkiye ile AB arasında sürdürülen müzakerelere ilişkin olarak da “AB ile ilişkilere gelince, müzakereler, daha zor bir aşamaya girdi” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin reform çabalarını hızlandırması gerektiğini vurgulayan Rehn, özellikle ifade, basın ve din özgürlükleri ile sendika, ordu üzerindeki sivil kontrolü, kadın hakları ve fırsat eşitliğinde adım atılması gereğinin altını çizdi.

Olli Rehn, Kıbrıs ile ilgili olarak da Türkiye ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki ilişkilerin henüz normalleşmediğini de belirterek Türkiye’nin limanlarının Rumlara açılmasına ilişkin, Ortaklık Antlaşmasına Ek Protokolün tümüyle uygulanmasının acil bir konu olarak değerlendirildiğini de ifade etti.

(ANKA)