Türk dostluğuyla tanınan Demokrat Parti Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz, Salı günü gerçekleştirilen yerel seçimlerden galibiyetle çıktı ve bir kez daha Brooklyn'in belediye başkanı oldu.

Kendini Türk dostu ilan eden, ABD'de yaşayan Türklerin pek çok etkinliğine katılmasıyla dikkat çeken, Türkiye'nin New York Konsolosu Mehmet Samsar ile de yakın ilişkileri bulunan Markowitz, seçimlerden zaferle çıkmayı başardı.

Oyların büyük bir bölümünü alarak yeniden başkanlık koltuğuna oturan Markowitz'in zaferi Türk toplumunda da büyük yankı bulurken sonuçların belli olmasının ardından Brooklyn’deki Juniour’s Cheesecake Retaurant’ta düzenlenen kutlamalara Markowitz ile yakın dostluğu bulunan New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve eşi Feruza Samsar ile işadamı Halil Türe, Avukat Zafer Akın ve TACCI Başkan Yardımcısı Tahir Erimli katıldılar. Markowitz'in zaferi Türk toplumunda büyük sevinç yaratırken, önümüzdeki dönemlerde de Türk toplumu ile Markowitz arasındaki ilişkilerin güçlenerek devam etmesi bekleniyor.

Markowitz'in yanısıra 5 Demokrat Parti adayı da New York'un 5 belediyesinde yeniden seçilerek koltuğa oturmayı başardı.

Kesin sonuçlara göre, Bronx'da Demokrat Ruben Diaz, Cumhuriyetçi rakibi Allison Oldak karşısında ezici bir çoğunlukla seçimleri kazanmasını bildi. Oyların yüzde 87'sini alarak yeniden koltuğa oturan Diaz gibi, Manhattan'da da Demokrat Scott Stringer yeniden seçilen isim oldu.

Turkishny.com/ Özel

Fotograflar: Turkishny.com