Almanya Başbakanı Angela Merkel, küresel ısınmaya karşı mücadelede "kaybedecek zaman" olmadığını belirterek, Kopenhag'da Aralık'ta düzenlenecek uluslararası toplantıda bu konuda bir anlaşmaya varılması çağrısında bulundu.

Washington'da temaslarda bulunan Merkel, bugün önce ABD Başkanı Barack Obama ile Beyaz Saray'da bir araya geldi, ardından da Kongre'ye hitap etti. Merkel, 1957 yılında eski Alman Başbakanı Konrad Adenauer'den bu yana Amerikan Kongresi'nde konuşan ilk Alman Başbakanı oldu.

Merkel, konuşmasında iklim değişikliğiyle mücadeleden, İran ve Afganistan'a, Berlin Duvarı'nın yıkılışından ABD-Almanya ilişkilerine kadar çeşitli konulara değindi.

ABD ziyaretinin önemli bir gündem maddesini oluşturan küresel iklim değişikliği tehdidine konuşmasında özel vurgu yapan Merkel, "Kuzey Kutbu'nda buzullar eriyor. Afrika'da insanlar kuraklık yüzünden evlerini terketmek zorunda kalıyor. Tek bir hedef üzerinde anlaşmaya ihtiyacımız var; küresel ısınma 2 dereceyi geçmemeli. Bunu başarmak için tüm ülkelerin uluslararası bağlayıcı yükümlülükleri kabul etmeye hazır olması gerekiyor" diye konuştu.

Berlin Duvarı'nın yıkılışının 20'inci yıl dönümünde dünyaya "21.yüzyılın duvarlarının üstesinden gelme ve küresel ısınma konusunda anlaşmaya varma" çağrısında buluna Merkel, "Küresel zorluklar ancak uluslararası işbirliğiyle aşılabilir" ifadesini kullandı.

-"İRAN'IN NÜKLEER SİLAHA SAHİP OLMASI KABUL EDİLEMEZ"-

Merkel, konuşmasının İran ile ilgili bölümünde, bu ülkenin nükleer silah elde etmesinin engellenmesi ve bu konuda Tahran'a "sıfır hoşgörüyle" yaklaşılması gerektiğini belirtti.

"Yahudi soykırımını reddeden, İsrail'i tehdit eden ve İsrail'in varolma hakkını tanımayan bir İran cumhurbaşkanının elinde nükleer silah olması kabul edilemez" diyen Merkel, "Kitle imha silahlarının İran'ın eline düşmesi ve güvenliğimizi tehdit etmesi riski ortaya çıktığında, buna karşı sıfır hoşgörü gösterilmeli. İran'ın da bunu farkına varması gerekiyor. İran bizim önerimizi biliyor, ama nereye sınır çizdiğimizi de biliyor" dedi.
Merkel, ülkesinin Afganistan'daki güvenliğin geliştirilmesi taahhüdüne bağlı kalmaya devam ettiğini ve "bu yolu ABD ile birlikte yürüyeceğini" de söyledi.

-"ALMANYA, ABD'NİN GÜÇLÜ VE GÜVENİLİR ORTAĞI OLMAYI SÜRDÜRECEK"-

Kongre'deki konuşmasında eski Doğu Almanya'daki çocukluk yıllarına da değinen Merkel, Berlin Duvarı'nın yıkıldığı 9 Kasım 1989'a kadar ABD'ye seyahat etmenin bile hayal gücünün ötesinde olduğunu anlattı.

İki Almanya'nın birleşmesine uzanan sürece ABD'nin vermiş olduğu desteğe duyduğu minnettarlığı dile getiren Merkel, "Bu yardımlar olmasaydı, Avrupa'nın bölünmesinin üstesinden gelmek mümkün olmayacaktı. Biz Almanlar olarak Amerikalı dostlarımıza ne kadar borçlu olduğumuzu biliyorum. Biz ve kişisel olarak da ben, bunu asla unutmayacağım" dedi. Merkel, ülkesinin ABD'nin güçlü ve güvenilir ortağı olmayı sürdüreceğinin altını çizdi.

Konuşmasında, Avrupa'nın en büyük ekonomisine sahip bir ülkenin başbakanı olarak küresel ekonomik krize de değinen Merkel, ülkesinin, gelecekte buna benzer krizlerin ortaya çıkmasını engellemek için ABD ve G-20 ülkeleriyle birlikte çalışmaya olan bağlılığını dile getirdi.

-OBAMA-


Merkel, Kongre'deki konuşmasından önce de Beyaz Saray'da Başkan Barack Obama ile görüştü. Obama, ABD ile Almanya arasındaki ittifakın, transatlantik ilişkilerin özel bir sütununu oluşturduğunu kaydetti.

Almanya'nın birçok uluslararası konuda güçlü bir müttefik olduğunu dile getiren Obama, Afganistan'ın barışı ve istikrarı için yapılan ortak çalışmalardan duyduğunu memnuniyeti belirtti.

Merkel'in, küresel iklim değişikliği konusunda "mükemmel bir lider" olduğunu kaydeden Obama, "Almanya, ABD ve tüm ülkeler, potansiyel bir felaketi önlemek için ortak çalışmanın neden önemli olduğunu farkına varmaya başladı" dedi.

AA