Bu beş şirket iflas ederek hem ABD hem de dünya ekonomisinin çöküşünün fitilini yakmış oldu. Listenin başında, kirizin simgesi haline gelen, bir dönem ABD'nin en büyük bankası olan Lehman Brothers yer alıyor. Lehman Brothers Holdings

Rank: 1
İflas tarihi: 2008
Varlıklarının değeri: 691 milyar dolar

Kriz önce onun çöküşüyle başladı. Bir zamanlar L. Brothers Wall Street'teki en büyük dördüncü yatırımcı konumundaydı. Geçen yıl iflas korumaya zorlandı ve tarihe karıştı. Banka, İngiliz bankası Barclays'a satıldı.

Washington Mutual

İflas tarihi: 2008
Varlıklarının değeri: $327.9 billion

Bankanın batması korkusu yaşayan müşterileri 10 ay içerisinde bankadan tam 16 milyar dolar para çekti. Böylece hükümet de bankanın varlıklarına el koydu. Banka, JPMorgan'a 1.9 milyar dolara satıldı.

WorldCom

İflas tarihi: 2002
Varlıklarının değeri: $103.9 billion

ABD'deki en büyük ikinci telekom şirketi olan World Com, 11 milyar dolarlık hesap skandalı nedeniyle devlet yönetimine geçti. 2003'de şirket kendini MCI olarak yeniden tanımladı. 2005'te de Verizon İletişim'e 7.6 milyar dolara satıldı.

General Motors

İflas tarihi: Haziran 2009
Varlıklarının değeri: $91 billion

ABD'nin en büyük otomotiv şirketi olan General Motors da krize dayanamayıp iflas edenlerden. Marka, Chevy, Cadillac, Buick ve GMC olarak yoluna devam ederken diğer zayıf markalar satıldı ya da gruptan ayrıldı.

CIT

İflas tarihi: 2009
Varlıklarının değeri: $71 billion

Geçen sonbaharın en güvenilir şirketlerinden olan CIT, bu yıl aynı başarıyı gösteremedi ve diğer tüm finansal kurumlar gibi borç batağına saplanıp iflas etti. CIT, banka olmak için onay aldı ve CIT Bank oldu.

Turkishny.com / Gülten Sarı