Başörtülü olduğu gerekçesiyle Müslüman doktora kliniklerinde iş veremeyeceklerini söyleyen CareNow kliniği geri adım attı ve bir açıklama ile Dr. Hena Zaki'nin gönlünü almaya çalıştı.

Teksas'taki CareNow kliniği bir açıklama yaptı ve iş başvurusu yapan Müslüman bir doktora başörtüsü nedeniyle işe alınamayacağını söyledikleri için üzgün olduklarını duyurdu.

Dr Hena Zaki, geçen ay kliniğe başvuru yaptığında hem sözlü hem de e-mail yoluyla, başörtüsü taktığı gerekçesiyle işe alınamayacağı yanıtını aldığında şok olduğunu belirtti.

Coppell merkezli CareNow, hatasını anlamış olacak ki, bir açıklama yaptı ve başörtü yasağının 'yanlış anlamadan' kaynaklandığını belirtti ve gelecekte çalışanların kafasında bir karışıklık olmaması için konuyla ilgili bir eğitim vereceğini ifade etti.

CareNow Başkanı Tim Miller, "Dr. Zaki ile biraraya gelip potansiyel iş fırsatlarını görüşmeyi umuyoruz," diye konuştu.

Washington merkezli Amerika-İslam ilişkileri Konseyi (CAIR), CareNow'a bir mektup yazdı ve federal yasalara göre işyerlerinin çalışanlarının dini ibadetlerine karışamayacağını bildirdi.

CAIR sözcüsü İbrahim Hooper, "CareNow'un mevcut ve gelecekte istihdam edilen personelinin dini ibadetlerine saygı duyacağını açıklamasından memnunuz," dedi.

Zaki, CareNow'dan gelen davete karşın, bu kurumda çalışma konusunda kararsız.

Turkishny.com / Gülten Sarı