Sanatçı Yurdagül Özsavaşçı'nın ''Fırça, Boya ve Altının Raksı'' adlı geleneksel Türk süsleme sanatları sergisi, New York'ta Türkevi'nde açıldı.New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve eşi Feruze Samsar serginin açılışı dolayısıyla Türkevi'nde bir resepsiyon verdi.

 

Geleneksel Türk süsleme sanatlarından ''hat, ebru, tezhip, minyatür, tezhip, katı'' eserlerinden örneklerin bulunduğu sergisi büyük beğeni toplayan Özsavaşçı, sergiyi görmeye gelenlere canlı olarak ebrunun yapılışını da gösterdi. New York Başkonsolosu Samsar da resepsiyon sırasında sanatçının yardımıyla ebru yaptı.

Özsavaşçı, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, New York'ta daha önce çeşitli festivallere katıldığını, ama Türkevi'nde bu kez ilk kez kişisel sergi açtığını, bundan dolayı da çok mutlu olduğunu söyledi.

Geleneksel Türk süsleme sanatlarıyla 31 yıldır ilgilendiğini ve bu işe hobi olarak başladığını ifade eden Özsavaşçı, sergide yer alan yaklaşık 60 eserden sadece hatların kendine ait olmadığını, ama ''kufi hatları'' kendisinin yaptığını belirtti.

''Biz ne kadar çok özümüze, geçmişimize sahip çıkarsak geleceğimiz de o kadar güçlü olur'' diye konuşan Özsavaşçı, geleneksel Türk süsleme sanatlarına sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Özsavaşçı modern Türkiye'nin kurucusu Atatürk'ün hem kadınlara hem de sanata çok değer verdiğini; bayan hattatların, tezhipçilerin Cumhuriyet döneminde yetiştiğini, bu yüzden de kendisine müteşekkir olduklarını söyledi.

Özsavaşçı, serginin New York'ta açılmasında kendisine sponsor olan Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç ve TNT ile, sergiye ev sahipliği yapan New York Başkonsolosu Mehmet Samsar'a çok teşekkür etti.

Başkonsolos Samsar

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da gazetecilere yaptığı açıklamada, klasik Türk sanatlarıyla ilgilenen Özsavaşçı'nın eserlerinin son derece güzel olduğunu ve serginin 20 Kasım'a dek açık kalacağını söyledi.

Samsar kendisinin de ebru yapmayı ilk kez bu serginin açılışında denediğini belirterek ebru sanatının dışarıdan kolay görünen ama gerçekte zor bir sanat olduğunu gördüğünü belirtti.

Serginin açılışına Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğral Apakan da katıldı.

Haber: Özlem Şahin Şakar / AA

Fotograflar: Turkishny.com