ABD'nin bazı eyaletlerinde bugün, bazı çevrelerce "Başkan Barack Obama'nın şu ana kadarki performansına ilişkin referandum" olarak değerlendirilen bir dizi seçim düzenlenecek. Virginia ve New Jersey eyaletlerinde halk valilik seçimi için bugün sandık başına giderken, New York 23'üncü bölgede düzenlenecek seçimde, Obama'nın Kara Kuvvetleri Bakanı olarak atadığı, Temsilciler Meclisi'nin eski üyesi John McHugh'tan boşalan sandalyeyi kimin dolduracağı belirlenecek.

Seçimlerin sonuçlarının, başkanlık seçimlerinden 1 yıl sonra ve Obama'nın performansına dair ilk ciddi sınav niteliği taşıyacak 2010 Kongre seçimlerine 1 yıl kala Amerikalıların nabzı, ülkenin siyasi ve Cumhuriyetçilerin yeniden güç kazanma işaretlerine ilişkin bazı ipuçları verebileceği yorumları yapılıyor.

Demokratların her iki eyaletteki valilik seçimlerinde yenilgiye uğrama ihtimaliyle karşı karşıya olduğu yorumları yapılırken, kamuoyu yoklamalarının New York 23'üncü bölgede de muhafazakar adayı önde gösterdiğine işaret ediliyor. Her üç yarışta yerel unsurların etkisi göz ardı edilmezken, ABD ekonomisinin zayıf durumu da sonuca etki edebilecek önemli bir faktör olarak görülüyor.


-HANGİ EYALETTE KİM ÖNDE-

Virgina eyaletindeki valilik seçimlerine ilişkin kamuoyu yoklamaları, Cumhuriyetçi aday Bob McDonnell'ı, Demokrat aday Creigh Deeds'in çift haneli rakamlarla önünde olduğunu gösteriyor. Obama'nın geçen yılki başkanlık seçimlerinde 1964 yılından beri Virginia'da seçim kazanan ilk demokrat başkan adayı olduğu göz önünde bulundurulursa bu eyaletteki seçim Cumhuriyetçiler için ayrı bir önem ve fırsat niteliği taşıyor.

New Jersey'deki seçimlerde ise Cumhuriyetçi aday Chris Christie ve Demokrat Vali Jon Corzine başa baş görünüyor. Dün açıklanan bir kamuoyu yoklaması, Cumhuriyetçi adayın az farkla önde olduğunu ortaya koydu. Bu eyalette bağımsız aday Chris Daggett'a verilecek oyların ne kadarının Christie ya da Corzine'a kayabileceği, seçimin sonucunu belirlemede kritik rol oynayacağı ifade ediliyor.

"Cumhuriyetçilerin kalesi" gibi görülen Virginia'da olası bir yenilgi Demokratlar için tahmin edilebilir bir sonuç olsa da New Jersey'de alınacak bir yenilgi ise partiye büyük bir darbe olacak, çünkü burası Demokrat seçmenlerin yoğunlukta olduğu bir eyalet olarak biliniyor. Obama da son seçimlerde New Jersey'yi 16 puan farkla kazanmıştı.

-NEW YORK 23'ÜNCÜ BÖLGEDE KIRAN KIRANA BİR SEÇİM-

New York 23'üncü bölgeden Temsilciler Meclisi'nin boşalan sandalyesine seçilecek ismin belirleneceği seçimler de sürpriz gelişmelere ve kıran kırana bir mücadeleye sahne oluyor.

Kamuoyu yoklamalarına göre, geleneksel olarak Cumhuriyetçi olarak bilinen bölgede Muhafazakar Parti adayı Doug Hoffman, Demokrat Bill Owens'ın az farkla önünde. Cumhuriyetçi aday Dede Scozzafava'nın, kendisine olan desteğin zayıflamasını gerekçe göstererek hafta sonunda yarıştan çekilmesi, seçimin bambaşka bir yön almasına neden oldu.

Son başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'den başkan yardımcısı adayı olan Sarah Palin'in de desteğini alan Hoffman, yarıştan çekilen Scozzafava'yı gereğinden fazla liberal olmakla eleştirirken, Demokratlar ve bazı yorumcular, Scozzafava'nın çekilmesiyle birlikte New York 23'üncü bölgedeki seçimin, Cumhuriyetçi Parti'nin muhafazakarlar ve ılımlılar arasında ne kadar bölündüğünün bir örneği olduğunu savunuyor.

-DİĞER BAZI EYALETLERDE HALK SANDIK BAŞINA GİDECEK-

ABD'de bugün diğer bazı eyaletler de halk çeşitli konularda karar vermek üzere sandık başına gidecek.

Maine'de halk eşcinsel evliliğe izin veren yasanın kabul edilip edilmemesi, Ohio'da kumarhanelerin yasal olup olmaması, Washington eyaletinde de eşcinsel çiftlerin, eyaletin evlilere tanıdığı haklardan faydalanmasına imkan veren yasanın onaylanıp onaylanmaması konusunda karar verecek.

AA