Pentagon, Irak’ın ABD tarafından 2003 yılında işgal edilmesinden sonra eski Başkan George W. Bush’un, Halliburton şirketinin yan kolu olan KBR’e verdiği milyarlarca dolarlık sözleşmeye inceleme başlatıyor. Amerikan ordusunun Irak’ta her türlü ihtiyacını karşılayan KBR, aşırı miktarda işçi çalıştırmak yoluyla ABD’yi zarara uğratmakla suçlanıyor.

Pentagon, Irak’ın ABD tarafından 2003 yılında işgal edilmesinden sonra eski Başkan George W. Bush’un, Halliburton şirketinin yan kolu olan KBR’e verdiği milyarlarca dolarlık sözleşmeye inceleme başlatıyor.

Amerikan ordusunun Irak’ta her türlü ihtiyacını karşılayan KBR, aşırı miktarda işçi çalıştırmak yoluyla ABD’yi zarara uğratmakla suçlanıyor. Pentagon yetkilileri, KBR şirketinin ya denetlenmeyi kabul etmesi ya da 200 milyon dolar ceza vermeyi göze alması gerektiğini açıkladı. Irak’taki Amerikan ordu güçlerinin yemek ve barınma dahil her türlü ihtiyacını karşılayan KBR şirketinin giderlerinin yeterince denetlenmediğini belirten Savunma Anlaşmaları Denetim Ajansı, sözkonusu şirketin denetlenmediği her günün ‘fazla istihdam ve verimsizlik’le dolu bir şekilde geçtiğini açıkladı.

Pentagon’un geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği ve basına sızan raporlara göre, şirketin 10 yıl için 33 milyar dolar aldığı işleri, nasıl yapacağı konusunda detaylı ve yazılı bir planı bulunmuyor. Amerikan Kongresindeki çok sayıda Demokrat Partili politikacı KBR’yi halka ait parayı sorumsuzca harcamakla suçlarken, Halliburton'un yan kolu olan KBR'nin sözcüsü Heather Brown, şirketi savundu ve Irak’ta yaptıkları harcamaları Amerikan ordusuna danıştıklarını ileri sürdü.Pentagon yetkilileri, KBR’nin 160 bin ABD askerinin Irak’ta bulunduğu dönemde yaptığı harcamaların, 30 bin Amerikan askeri ülkesine geri döndüğü zaman yaptığı harcamayla aynı olduğunu ve 1 Eylül tarihi itibariyle şirketin Irak’ta 17 bin 95 çalışanı bulunduğunu kaydetti. Irak’taki her KBR çalışanının aylık 8 bin 425 dolar para kazandığını dile getiren yetkililer, asker sayısının azaltılmasına paralel olarak şirketin çalışan sayısını düşürmesi durumunda Pentagon’un altı ayda 193 milyon dolar tasarruf elde edeceğini belirtiyor.

ABD eski başkan yardımcısı Dick Cheney’nin bir süre yönetim kurulu başkanı olarak çalıştığı Halliburton şirketi, daha önce de yanan petrol kuyularını temizlemek için devletten aşırı miktarda para almakla suçlanmıştı. KBR (Kellog Brown and Root) şirketine verilen bu ihtar, Obama yönetiminin Bush devrindeki yolsuzluklarla mücadelesinin bir parçası olarak görülüyor.

NEW YORK (ANKA) -Kahraman Halisçelik