Washington Post gazetesi, Fener Rum Patriği Bartolomeus’un bu hafta Washington’a yaptığı ziyarete dikkat çekerken Patrik için “alışılmamış çevre lobicisi” nitelemesini yaptı. Gazete, Bartolomeus’un, Başkan Obama, Başkan Yardımcısı Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve Dışişleri Bakanı Clinton ile biraraya geleceğini belirterek, “Obama dahil, son üç ABD Başkanı’ın Ruhban Okulu’nun açılmasını kamuoyuna açıklamalarında talep ettikleri”nin altını çizdi.

Fener Rum Patriği Bartolomeus’un bu hafta Washington’a yaptığı ziyareti, ABD basınının ilgisini çekti. Washington Post gazetesi, Patrik için “alışılmamış çevre lobicisi” nitelemesini yaptı. Gazete, “Ekümenik” sıfatını kullandığı Bartolomeus’un, Başkan Barack Obama’nın yanısına, yönetimin ve Kongre’nin ağır topları ile görüşeceğine işaret ederken “Obama dahil, son üç ABD Başkanı’ın Ruhban Okulu’nun açılmasını kamuoyuna açıklamalarında talep ettikleri”ne vurgu yaptı.

Washington Post gazetesi, Patrik Bartolomeus’un çevre konularına verdiği öneme işaret ettiği haberinde “Bu hafta alışılmamış bir çevre lobicisi, Capitol Hill’de (Kongre) temaslarda bulunacak: Ortodoks Kilisesi’nin ruhani lider” diye yazdı. Gazete şöyle devam etti:

“Dünyanın 250 milyon Ortodoks Hrıstiyan’ının en büyük ruhani lideri, Ekümenik Patriği Bartolomeus, bir hafta sürecek ve dini bir mesele olarak çevre konularına olan ilgisine vurgu yapacak konferans ve toplantılar için Pazar gecesi Washington’a geldi. Salı günü Başkan Obama, Çarşamba günü Başban Yardımcısı Biden ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Perşembe günü ise Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile biraraya gelmesi öngörülüyor.”

Washington Post, ABD’de sadece 4 milyon üyesinin olmasına karşın Ortodoks Kilisesi’nin Katolik Kilisesi’nin ardından dünyanın ikinci büyük Hristiyan topluluğu olduğuna işaret ettiği haberinde “Uzmanlar, kendisini ‘yeşil patrik’ olarak adlandıran Bartolomeus’un 18 yıldır görev yaptığını ve ruhani konuları, kamuoyunda tartışılan siyasi meseleler haline getirmeye çalıştığını söylüyorlar” diye yazdı.

-"TÜRKİYE'DE DİNİ ÖZGÜRLÜKLER KISITLANIYOR"

Haberinde Patriğin, çevre konularının yanısına sağlık hizmetleri ve terörden de söz etmeyi planladığını kaydeden gazete, şu yorumu da yaptı:
“Diğer önceliklerinden biri çok daha hassastır: görev yaptığı Türkiye’deki dini özgürlük. Türk hükümeti (hükümetler) 1970 yıllarında ruhban okulunu kapatma dahil olmak üzere, Ortodoks Hristiyanlarının ibadetini kısıtladı. Obama Nisan ayında dahil, son üç ABD başkanı, okulun yeniden açılmasını kamuoyuna açıklamalarında talep etmişlerdi ve dini özgürlüklerinin destekçileri, sorunun, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılmasının bir koşulu olarak çözüleceğini umuyorlar.”

(ANKA)