Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesinin “soykırım”ın tanınmasına yönelik çabalardan vazgeçilmesi anlamına gelmediğini vurgularken

ülkesinin her zaman taahhütlerine sadık kaldığını ve imzalanan protokollerin ruhu doğrultusunda Türkiye ile ilişkilerin kurulmasına hazır olduğunu söyledi. Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerin onay sürecine ilişkin tartışmalar sürerken Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesinin “soykırım”ın uluslararası alanda tanınmasına yönelik çabalardan vazgeçilmesi anlamına gelmediğini vurguladı. Sarkisyan, ülkesinin her zaman taahhütlerine sadık kaldığını, imzalanan protokollerin ruhu doğrultusunda Türkiye ile ilişkilerin kurulmasına hazır olduğunu bildirdi.

Serj Sarkisyan, Ermeni Kilisesinin bir toplantısında yaptığı konuşmada Ermenistan’ın uluslararası ilişkilerde sorumlu bir oyuncu olarak her zaman taahhütlerinin gerçekleşmesine sadık kaldığını belirterek “Türkiye ile ilişkilerin, imzalanan protokollerin lafzı ve ruhu doğrultusunda ön koşulsuz ve makul bir süre içeresinde tesisine doğru ilerlemeye hazır olduğunu” vurguladı.

Paromana’ya göre, konuşmasında uluslararası toplumun da, protokollerin onaylanmasını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin ön kosulsuz ve makul bir süre içerisinde kurulmasından yana olduğunu savunan Sarkisyan, ülkesinin, Türkiye-Ermenistan ve Karabağ süreçlerinin hiçbir biçimde birbiriyle bağlı olmadığı yönündeki tavrını tekrarladı.

(ANKA)