ABD, Manhattan'ın göbeğinde herhangi bir suçlama olmaksızın cezaevinde tutulan 100 mahkum tarafından New York Cezaevleri Birliği'ne gönderilen mektubu konuşuyor.

Greenwich Village'de, geçen yıl yeniden açılan ve pek az bilinen gözaltı merkezinde, mahkumların kötü muameleye maruz kaldıkları, avukat haklarının elinden alındığı, aç bırakıldıkları ve haklarının çiğnendiği belirtiliyor.

O gözaltı merkezinde kalanlardan Daniel I. Miller, suistimallerden şikayet etti ve "Bu insanların kuralları yok," diyerek durumun vehametini anlattı.

100 tutuklu tarafından kaleme alınan şikayet mektubunda, insanların aç karnına günde 1 dolara çalıştırıldıkları, tıbbi yardımdan yoksun bırakıldıkları anlatılıyor.

Şikayet mektubuna imza koyan 250 tutuklu, New Yorkluların pek azının bildiği bir göçmenlik cezaevinde tululuyor. Bir postanenin üzerinde, dördüncü katta, Greenwich Village'de bulunan Varick Street Gözaltı Merkezi'ne yılda 11 bin erkek getiriliyor ve çoğu bir avukat hakkı verilmeden haklarında sınırdışı kararı verilen New Yorklulardan oluşuyor.

Gelen mektupla şok olan N.Y Cezaevleri Birliği, gözaltında bulunanlara destek sağlayabilmek için gönüllü avukatlar gönderdi.

Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza da, Varick Street'te gözaltındakilere yasal hizmet erişimi sağlanmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Ancak avukatlar gözaltı merkezinde farklı bir sonuca ulaştı. ABD'de yasal olarak bulunduğunu iddia eden pek çok mahkum, avukat yardımı ulaşmadan önce, çok daha uzaktaki cezaevlerine transfer edilmiş.

Avukatlar, adaletsiz bir sisteme takıldıklarını, cezai mahkumların aksine, yasadışı göçmen tutukluların yasal bir temsilcisi olmadan bir eyaletten başka bir eyalete taşınması nedeniyle çabalarının sonuçsuz kaldığını açıkladı.

Bu gözaltı merkezinde tutulan ve daha sonra serbest kalan pek çok kişi, içeride kötü muamele yapıldığını anlatıyor. Örneğin 1999'da Dominikli bir adam tedavi edilmediği için zatürreden öldü. 2003 yılından bugüne kadar cezaevinde 106 kişi yaşamını yitirdi.

Turkishny.com/Gülten Sarı