Amerikalı ünlü yazar ve siyaset bilimci Noam Chomsky, Türkiye'nin ABD'nin 2003'teki Irak istilasına muhalefet ederek İspanya ve İtalya'dan daha demokratik bir ülke olduğunu kanıtladığını söyledi. Chomsky, Londra'daki Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu'nda verdiği iki derste, Obama'nın seçilmesiyle ABD dış politikasında büyük değişiklikler yaşanacağını belirtti.

Türkiye'nin bölgede önemli bir bağımsız güç olabileceğinden bahseden Chomsky, "Türkiye kendi içinde bazı kararlar vermeli. Batıya dönüp Avrupa Birliği üyesi olmaya mı çalışacak ya da gerçeği görüp Avrupalıların onu birliğe almayacak kadar ırkçı olduğunu mu kabul edecek" diye devam etti.

Türkiye'nin 2003'te halkını dinleyip ABD'nin Irak işgaline katılmamasının ülkeyi bağımsız bir aktör olarak gösterdiğini belirten Chomsky, vatandaşlarının büyük çoğunluğunun Irak'ın işgaline karşı olmasının diğer ülkelerde aynı sonucu vermediğini söyledi. Chomsky, İtalya ve İspanya'nın ABD'ye Irak'ta yardım ettiğini belirtti ve "Bu açıdan Türkiye ABD işgaline katılan ülkelerden daha demokratik" dedi. Chomsky Türkiye'nin Anadolu Kartalı tatbikatına İsrail'in katılmasını istememesinin de bağımsız hareket etme yeteneğini gösterdiğini vurguladı.

Türkiye-İran yakınlaşması

Ahmedinecad 8 Kasım'da geliyor

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 25. Toplantısına katılmak için Türkiye'ye gelecek. Ahmedinecad, 5-9 Kasım'da İstanbul'da yapılması planlanan toplantının son iki günündeki programlara katılacak. Ahmedinecad'ın toplantılarda, üye ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve küresel ekonomik kriz konularında konuşma yapacağı belirtildi. İran lideri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de bir araya gelecek.

İsrail:Gelişmeler kaygı verici

İsrail Dışişleri Bakanı Avignor Lieberman, Türkiye ile İran arasında gelişen ilişkilerin kaygı yarattığını belirtti. Jerusalem Post gazetesine konuşan Bakan, iki ülke arasındaki son anlaşmaları "sıcak bir sarılma" olarak niteledi ve görmezden gelinemeyeceğini belirtti. AB'nin Türkiye İlerleme Raporu'nun çok olumsuz olduğuna dikkat çeken Lieberman, Erdoğan'ın Davos'ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez'e gösterdiği tepkinin de İsrail'de unutulmadığını ifade etti.

Esad: İlişkiyi destekliyoruz

Suriye Devlet Başkanı Başar Esad, Türkiye ve İran arasındaki yakınlaşmanın uzun yıllardan beri mevcut olduğunu belirterek, bu iki ülkenin ilişkilerini geliştirmesini desteklediklerini ve yardımcı olduklarını söyledi. Esad, Hırvatistan ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Türkiye'nin komşularıyla ilişkilerinin gelişmesinin hem kendisinin hem de tüm Arapların çıkarlarına hizmet ettiğini" kaydetti.

Sabah