Pakistan'da Taliban liderlerinin ölü ya da diri yakalanmasını sağlayacak istihbarat getirenlere toplam 5 milyon dolar ödül verilecek.

Hükümetin basın kuruluşları tarafından duyurulan açıklamasında, Taliban lideri Hakimullah Mesud'un ve diğer 18 Taliban liderinin yakalanmasını sağlayanlara verilecek ödülle ilgili ayrıntılar yer aldı.

İlanlarda, "Bu kişilerin ölü ya da diri yakalayanlara ya da yakalanmalarını sağlayacak somut bilgi verenlere hükümet para ödülü verecektir" denildi.

"Taliban teröristlerinin her gün masum Müslümanlara karşı kanlı eylemlerde bulunduğu" ifade edilen ilanlarda, "Allah'a saygı göstermeyen bu kişilerin eylemleri sadece Mesud aşiretinin adını kirletmiyor, Pakistan'ın adını da kirletiyor. Bu kişiler cezalandırılmayı hak ediyor. Pakistan hükümetinin onları yok etmesine yardım edin" ifadesi kullanıldı.

Açıklamaya göre, en büyük ödül Taliban lideri Hakimullah Mesud, yardımcısı Veli Ur-rehman Mesud ve intihar komandolarını eğittiği belirtilen Kari Hüseyin Mesud'un yakalanmasını sağlayanlara verilecek. Bu kişilerin her birinin başına 50 milyon rupi (yaklaşık 600 bin dolar) ödül konuldu.

Diğer 16 Taliban liderini yakalatanlara da 10 ila 20 milyon rupi (yaklaşık 120 ila 240 bin dolar) ödül verilecek.

İstihbarat sağlayanların kimliklerinin gizli kalacağı belirtilen açıklamada, bilgi vermek isteyenlerin yerel yetkililer ya da güvenlik servisleriyle temasa geçmesi istendi.

Pakistan'da son 2 yılda büyük bölümü Taliban tarafından düzenlenen saldırılarda 2 bin 400 kişi öldürüldü.

AA