Beyaz Saray dün Başkan Barack Obama'nın göreve başladığı ocak ayından bu yana gelen ziyaretçilerin küçük bir listesini yayınlandı. Listede lobiciler, iş adamları, eylemciler ve birbirinden ünlü isimler bulunuyor.

Daha önceki ABD yönetimleri böyle bir liste yayınlamamıştı. Ancak bu liste de tam değil. Zira, Beyaz Saray sadece 481 ziyarette bulunan yaklaşık 110 ismi açıkladı.

Obama açıklamanın gönüllü olduğunu, yasal açıdan böyle bir gereklilik olmadığını savunuyor. Ancak aksi yönde iki federal mahkeme kararı bulunuyor.

Hal böyleyken, Obama'nın 'sınırlı şeffaflık' politikası sonucu açıklanan listede Obama'nın politikalarından büyük kayba uğrayan ya da kazançlı çıkan iş adamları ve lobiciler dikkati çekiyor.

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, eski AIG başkanı Maurice Greenberg, Exxon Mobil CEO'su Rex Tillerson, Chevron CEO David O'Reilly, Citigroup'tan Vikram Pandit, Goldman Sachs CEO'su Lloyd Blankfein, JP Morgan'dan James Dimon, Bank of America CEO'su Kenneth Lewis, Morgan Stanley'den John Mack, bazı sendika liderleri ve lobiciler Heather ve Anthony Podesta (kardeşi John Podesta Obama'nın geçiş ekibinin lideriydi) göze çarpan isimlerden.

Listeye göre işadamı George Soros, Beyaz Saray'ı iki kez ziyaret etmiş. Ünlüler arasında Oprah Winfrey, aktörler Brad Pitt, George Clooney ve Denzel Washington ile tenisçi Serena Williams bulunuyor. New York Times yazarı ve Nobel ekonomi ödülü sahibi Paul Krugman da gazeteciler arasında.

Muhafazakar dini lider Gary Bauer'in yanı sıra haklar mücadelesindeki önemli isimler Al Sharpton ve Jesse Jackson da ziyaretçilerden.

Obama'nın kapısını aşındıranların isimleri sınırlı bir şekilde açıklanırken, çeşitli gerekçelerle açıklanmasına gerek görülmeyen listedeki diğer kişilerin kim olduğu konusunda duyulan merak ise yatışmış değil.