Almanya Başbakanı Angela Merkel yarın ABD'ye gidiyor. Ancak uzamanlara göre Almanya ve Avrupa'nın Amerikan dış politikasına bakışına büyük beklentilerden uzak bir tutumun hakim olmaya başladığı gözleniyor.

Berlin'deki Alman Marshall Vakfı'nın dış ve güvenlik politikaları uzmanı Constanze Stelzenmüller uzun zamandır Avrupa ile ABD'nin birbirinden nasıl uzaklaştığını gözlemlediğini belirtiyor. Stelzenmüller, soğuk savaş yillarında ortak hasım imajının şekillendirdiği Atlantik aşırı ilişkilerin günümüzde tamamen farklı bir tarihi perspektife oturtulması gerektiği görüşünde. Stelzenmüller, Atlantik aşırı ilişkilerin güvenlik alanında pek değiştiği söylenemez. Soğuk Savaş yilları bir anlamda anormal bir dönemdi. Günümüzde ise ABD ile Avrupa, algılama benzerliğine rağmen, tehdit ve tehlikeleri tanımlamada güçlük çekiyor. Finans krizinden İran ve Afganistan'a kadar son derece girift meselelerle uğraşmak politikacıları zorluyor diyor.

Almanlar Obama'ya Hayran

Anketlere göre Başkan Obama'nın şahsına sempati duyan Almanların orani yüzde 80'in üzerinde. Ancak Alman Marshall Vakfı'nın son araştırması, Afganistan'daki asker sayısını arttırma kararının Almanların sadece yüzde 13'ü tarafından onaylandığını gösteriyor. Kaiserslautern Üniversitesi öğretim üyesi ve Amerika uzmanı profesör Jürgen Wilzewski, Barack Obama'nın yüzleşmek zorunda olduğu sorunların ikileme yol açtığını belirtiyor:

Başkan Obama'nın Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmesi dünya kamuoyunun büyük bölümü tarafından memnuniyetle karşilandı. Ama diğer yandan Afganistan savaşını yaymak ve tırmandırmak isteyen de o. Bu durum sempatizanlarını ikileme düşürüyor.