Amerika’nın en eski Türk derneklerinden biri olan ve ATAA'nın kurucusu Washington Türk Amerikan Derneği (ATA-DC) Cumhuriyet Bayramı’nı başkent Washington’da her yıl düzenlediği geleneksel balosuyla kutladı.

Başta Büyükelçi Nabi Şensoy ve Gülgün Şensoy ile Askeri Ataşe Murat Yıldırım ve eşi olmak üzere elçilik kadrosundan pekçok isim de baloda yer aldı.  Amerika çapında Demokrat Parti kampanyasının (Democratic Congressional Campaign) lideri, kongrede hızla yükselen Chris Van Hollen ve Türk Dostluk Grubu başkanı Ed Whitfield de misafirler arasındaydı.

Büyükelçi Nabi Şensoy ve iki kongre üyesi yaptıkları konuşmalarda laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni kutlarken, Türkiye ve Amerika arasındaki dostluğun ve bağın önemi üzerinde durdular.

Balo bu yıl ilk kez Washington’un tarihi ve görkemli oteli olan Fairfax Oteli’nin ihtişamli balo salonunda yapıldı. TC-Turkish Pac'in başkanı LincolnMc Curdy ve eşi, ATA-DC ve ATAA'nin eski başkanları, Robert Kolejin müdürü John Chandler ve Türk toplumunun pek çok aktif üyesinden oluşan davetlilerin İlhan Özulu’nun müzikleriyle dans ettiği Balo büyük bir Türk bayrağının  altında hep birlikte “10. Yıl Marşı”nın söylenmesiyle sona erdi.

Baloda ayrıca Türk toplumunun tanınan ve sevilen yüzlerinden Dr. Vacit Özberkmen, ATA-DC gönüllüsü Feriha İştar, ATA-DC Turk festivalinin organizasyon sorumlusu Hayri Baysal, proje destekçisi Güliz İmre ve en genç ATA-DC gönüllüsü Elif Ertekin'e Büyükelçi Nabi Şensoy tarafından ödülleri verildi.

Turkishny.com