Güney New England Türk Amerikan Kültür Derneği, Amerika’nın önemli yatırım eyaletlerinden olan Connecticut’un başkenti Hartford şehrinde Cumhuriyetimizin 86. yıldönümünü törenler ile kutladı.

Senato Binasına 10 süre ile çekilen Türk bayrağı dışında, 30 Ekim’de eyelet senato binasında “Proclamation Töreni” yapıldı. Derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Bob Mckay’in sunduğu programın, açılış konuşmasını , Derneğin Başkanı Göknur McAvoy yaptı.Her sene düzenli olarak bu önemli programı yaptıkları için mutlu olduğunu söyleyen McAvoy, Proclamation Komitesinde yer alan Dr. Bob Mckay, Ali Çınar, Leyla Yetil,Tülay Luciano,Evgin Heath ve Zeliha Selimoğluna teşekkür etti.

Programın bu sene ana teması’nın “ Türk Kimliği” olduğunu belirterek, Türklerin Orta Asyadan diğer coğrafı bölgelere çok hızlı şekilde yayıldığı ve her gidilen bölgede Türklerin gücünü gösterdiğini dile getirdi.Tarihten örnekler vererek, Türk Kimliği üzerinde konuşan McAvoy, bu yıl içinde Prof. Türkkaya Ataovunda bu konu üzerinde kendi eyaletlerinde konferans verdiğini hatırlattı. SNETACA Başkanı Göknur McAvoy, Hartford dışında Newington ve Wolcott şehirlerindeki   belediyelerinde 29 Ekim’i Türk Günü ilan ettiklerini belirtti ve Türk bayrağımız bu iki şehirde de şuanda dalgalanmakta olduğunu belirterek,belediye başkanlarına teşekkür etti.

Daha sonra kürsüye gelen Başkonsolos Yardımcısı Başar Şen, Ulu Önder Atatürkün , modern ve demokratik bir Cumhuriyet kurarak, Türkiye’yi önemli bir seviyeye taşıdığını ve bu tür programların çok anlamlı olduğunu belirtti. Organizasyonu gerçekleştiren yöneticilere teşekkür eden Başkonsolos Yardımcısı Başar Şen, konuşmasında Türk-Amerikan ilişkilerine de değindi. Şen, Türkiye ve Amerika’nın,dünyanın kritik bölgelerinde huzur ve barışı getirmek için ,çok yakın çalıştığını hatırlattı.

Başar Sen, Kosovadan,Afganistana, Somaliden Bosna’ya , Türk güçlerinin her yerde olduğunu belirterek, Türkiye’nin dünyadaki konumunun her geçen gün arttığını söyledi.

KKTC Büyükelçisi Kemal Gökeri’de ,29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu olsun sözler ile başladığı konuşmasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yaşanan son gelişmelere değindi.

Eyalet Valisi , Hartford ve Newington Belediye Başkanı temsilcileri , Wolcott Belediye Başkanı Thomas Dunn,Eyalet Senatörleri Anthony Guglielmo ve Corky Mazurek tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Onur Belgeleri sunuldu. Kısa birer konuşmada yapan temsilciler, Türkiyenin Amerikanın en önemli müttefiklerinden biri olmasından dolayı mutluluk duyduklarını belirterek,Türk nüfusunun Connecticut’ta gösterdiği hızlı artışın eyalete güzel bir renk kattığını belirttiler.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Kaya Boztepe , Amerikanın eski Başkanlarından George Washington’dan bir sözle konuşmasını başlayarak, Amerikanın her eyaletinde 29 Ekim kutlamaları ve çalışmalarının artmasından dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi.

SNETACA NY Başkan Yardımcısı ve ATAA Doğu Yakası Başkan Yardımcısı Ali Çınar, Türk-Amerikan toplumunun gün geçtikçe büyüdüğü ve güçlendiğini belirterek, Türkiye ve Amerikanın ilişkilerinin önemine değinen bir konuşma yaptı.Turkish Forum Başkanı Kaya Büyükataman’da , Amerikaya gelen Türklerin hikayesini anlatarak, Meluncan ve Kızılderilere kadar dayanan çok uzun bir dönemden beri biz Türkler burada idik diyerek eski dönemlerden örnekler verdi.

Programın ana konuşmacısı olarak kürsüye gelen Connecticut Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Oksan Bayülgen,Türk Kimliği hakkında bir konuşma yaptı.Yurt içi ve yurtdışındaki Türk Kimliği üzerinde örnekler veren Bayülgen, Türkiyede, 1950 yılı öncesi ve 1950 sonrası Türk Kimliğin farklı şekilde algılanıp ,uygulandığını belirtti.Avrupa Birliğindeki bazı ülkelerin,Türkiyeyi Müslüman Ülke kimliği ile gördüklerini belirterek,Türkiye’nin, Hristiyan Klübüne ters olduğunu gördükleri için Avrupa Birliğine sokmak istemediklerini söyledi. .Amerikanın,Türk Kimliğine bakış açısının 11 Eylülden sonra değiştiğini söyleyerek, Türkiyenin, Müslüman müttefik ve laik ülke kimliğini daha çok kullandığını belirtti. Amerikan’nin dış politikasındaki değişikliklerine göre, Türk Kimliğinin’de  farklı şekilde yorumlandığı ve ona göre kimlik kavramının değiştiğini belirtti.

Konuşmaların ardından, SNETACA Derneği Başkanı Göknur McAvoy, Türk Toplumuna başarılı çalışmalar yapan Yale Üniversitesi Öğretim Üyeleri Dr. Murat Günel ve Prof. Serap Aksoya birer başarı ödülü verdi.Ayrıca, Eyalet Senatörü Anthony Guglielmö, Atilla Bektöre,Dr.Naci Yıldızalp,Demet Çelikış ve Zeliha Selimoğluna teşekkür ödülleri verildi.

Turkish Forum Başkanı Kaya Büyükataman’da, Richard Graff’e Özel Başarı Ödülü, Mehmet ve Yadığar Binal’a ,Turkish Foruma yaptıkları katkılarından dolayı Olağanüstü Başarı ödülü , Türk toplumuna katkılarından doları Dr. Bob Mckay’e Kemalın Askeri ödülü’nü verdi.

Başarılı iş adamı, Hadi Eroğlunun sunduğu kanun müziği eşliğinde, 29 Ekim Cumhuriyet Pastası kesilerek program son buldu.

Haberin foto galerisi için tıklayınız!

Turkishny.com

Fotoğraflar: AA