Güney New England Türk Amerikan Kültür Derneğinin düzenlediği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında konuşan Connecticut Üniversitesi Bilim Politakası Öğretim Üyesi Oksan Bayülgen“ Türk Kimliği” üzerine bir konuşma yaptı.

Kimlik kelimesinin karışık ve dinamik bir terim olduğunu söyleyen Prof. Bayülgen, Toplu kimliklerin iç ve dış etkenler ile zamanla geliştiğini belirterek, fikir bazında farklı şekilde uygulandığını söyledi.

Türk kimdir? Türk olmak ne anlama gelir? İç Kimlik ve Dış Kimlik konularında açıklama yapan Prof Bayülgen, Atatürk ve Cumhuriyetçilerin,ortak olan dil,tarih ve ilkelere dayanan bir modern milli kimlik yarattıklarını belirtti. 1950ye kadar Türkiyenin tek parti ile yönetildiğini, Kemalizim üstüne Türk Kimliğinin öngörüldüğünü sözlerine ekledi. 1950 sonrasında çok partili döneme girildiğini,Türk Kimliğinin farklı gruplar tarafından farklı şekilde yorumlanmaya ve uygulanmaya başladığını belirtti.

Yabancı ülkelerin, dış politika ve kendi kimlik çelişkilerine bağlı olarak Türk Kimliğine farklı bakış açısı ile baktıklarını söyleyen Bayülgen, .Avrupa Birliğine girmek için çalışan Türkiyenin, bazı ülkelerce İslam Kimliğini öne sürerek istemediğini hatırlattı. Hristiyan Klübüne bir Müslüman ülkenin girmesinin Avrupa Kimliğine bazı kesimlerce ters düştüğünü sözlerine ekledi.

Haberin fotogalerisi için tıklayınız!

Amerikanın, Türk kimliğine bakış açısınada değinen Prof Bayülgen, Türkiyenin soğuk savaş dönemi ile birlikte, Nato’ya üyeliği ve Amerika ile yakın müttefik olması ve batıya yakınlaşmasının, Türk kimliğini batıcı bir merkezde buluşturduğunu dile getirdi. 11 Eylülden sonra, Amerikanın Türkiyeye bakış açısının, Müslüman Dünyasındaki en güçlü müttefik ve laik ülke kimliğini daha çok kullandığını belirtti. Amerikan dış politikasında değişikliklere göre, Türk Kimliğinin, farklı zamanlarda farklı şekilde yorumlandığının altını çizdi.

Kimlik transformasyonunun şuanda Türkiyede tartışıldığını söyleyen Bayülgen, kimlik politikalarının zaman zaman şiddete dönüştüğünü belirtti.

Türkiyenin farklı bölge, kimlik ve ideolojilerin geçiş bölgesi olduğunu ,komşuları ve dünya güçleri için önemli ülke olduğunun altını çizdi.Atatürkün Ne Mutlu Türküm diye derken Atatürkün, zengin ve farklı etnikleri biraraya getiren bir ülke olmanın gururunu yaşadığını söyledi.Atatürkün Türk Kimliği düşüncesinin ırkçı ve limitli olmadığını, ortak tarih ve arzular üzerine kurulu olduğunu dile getirdi. Atatürkün sivil kimlik anlayışı üzerinede konuşan Bayülgen , Atatürkün Yurtta Sulh,Cihanda Sulh sözünü önemine değindi.

Turkishny.com