Türk-Amerikan Koalisyonu (TCA), ABD ve Türkiye üniversiteleri arasında, eğitim alanında değişim programlarını geliştirme çabasının bir parçası olarak, Kasım ayında Türkiye'de yapılacak 'Yerli Amerika Konferansı'na evsahipliği yapacak.

TCA'nın sponsorluğunda Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek konferans, Beyaz Saray'da 5 Kasım'da düzenlenecek Yerli Amerika Kabile Ulusları konferansıyla da aynı güne denk gelecek.

TCA Başkanı Lincoln McCurdy, "Son iki yıldır, TCA, kabile üniversiteleri de dahil, ABD'deki ve Türkiye'deki üniversitelerde, değişim programları, burs imkanları, akademik değişim alanlarında ve yüksek öğrenim kurumları arasında dostluğu geliştirmek için çalışıyor.  Umut ediyoruz ki bu çabalar iki ulus arasındaki eğitimsel ve kültürel anlayışı ilerletecektir. TCA, Amerikan Indian Yüksek Öğrenim Konsorsiyumu'nun desteği ile gerçekleştirilen bu programa öncülük etmekten gurur duyar," diye konuştu.

Bu tur, Güney Dakota Eyalet Üniversitesi, Kuzey Arizona Üniversitesi ve Amerikan-Indian Sanat Enstitüsü'nden Mandaree, Hopi, Isleta/San Juan Pueblo ve Mohawk gibi kabilelere mensup eğitimcilerle, Türkiye'nin dört kent ve 12 üniversitesinden gelen eğitimcileri biraraya getiriyor. Tur, Hacettep Üniversitesi'nde Yerli Amerikalılar Konferansı ile son bulacak.

Konferansa katılacak diğer Türk üniversiteleri şöyle: Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bahçeşehir, Boğaziçi, Haliç, İstanbul Teknik Üniversitesi, Koç, Özyeğin ve Sabancı Üniversitesi, Ankara'dan ise Bilkent ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi.

Tur aynı zamanda, Türk eğitimciler ve öğrencilerin Yerli Amerikan kültürünü ve geleneklerini yakından tanıma imkanı sağlayacak. TCA'nın programı, Kabile Üniversiteleri ve ABD'deki yerli Amerikan programları, kurumları ve yükse öğrenimi ile, Türkiye'deki yüksek öğrenim kurumları arasında, geleceğe dönük işbirliği geliştirme amacı da güdüyor.

TCA gezi sırasında, Türkiye'de burslu eğitim gören Amerikan azınlık öğrencileri ile ilgili bir çalışmasını da kamuoyuna açıklayacak. TCA her yıl, Türkiye ya da KKTC'de üniversitelere kabul edilen, yerli Amerikalılar da dahil 100 Amerikan azınlık öğrencisini bursla ödüllendiriyor.

Turkishny.com