İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran halkıyla dost olmak isteyenlere cevaplarının ''yapıcı ve olumlu'' olacağını belirtti ve tüm ülkelerle iyi ilişkilerden yana olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Meşhed'de bir toplantıda yaptığı konuşmada ülkesinin Batıyla ilişkilerini değerlendirdi.

Ahmedinejad, İran'a yönelik baskı ve tehditleri bertaraf etmenin direniş ve fedakarlıkla mümkün olacağını bildirdi.

Batılı ülkeleri kasteden Ahmedinejad, ''Onlar, İran bilim, teknoloji ve sanayide ilerlememeli, kalkınmamalı ve güçlü olmamalı diyorlardı'' ifadesini kullandı.

İran'ın azim ve kararlılıkla birçok güçlüğü aşarak bugün bulunmak istediği konuma geldiğini anlatan Ahmedinejad, ''İran, dünyanın en bağımsız ülkesidir'' dedi.

Bütün ülkelerle iyi ilişkilerden yana olduklarını yineleyen Ahmedinejad, ''Halkımız, kendisine uzatılan dostluk eline yapıcı, cömertçe ve olumlu cevap verecek'' diye konuştu.

Ahmedinejad, Batılı ülkelere hitaben, ''Sizler için en iyi yol, İran halkıyla dost olmak, samimice işbirliği yapmak, hak ve hukukumuza saygılı olmaktır'' ifadesini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı, ''halk arasında nifak tohumu ekmek isteyen düşmanların, pişman edici cevapla karşı karşıya kalacağını'' söyledi.

İran'a yönelik tehditleri ortadan kaldırmak için içteki bazı kesimler ile onların destekçisi yabancıların, ''zorba güçlerle uzlaşmayı'' tavsiye ettiklerini hatırlatan Ahmedinejad, ''Bu, yanlış bir yöntemdir, şehitler ve fedakarlar bu düşüncenin yanlış olduğunu her zaman ortaya koydu'' diye konuştu.

AA