Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani ile görüşmesinde, "terör örgütü PKK'nın tasfiye edilmesi durumunda, Türkiye ile Irak ilişkilerinde parlak bir döneme girileceğini" aktardığı öğrenildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, dün akşam Davutoğlu ile Barzani arasında yapılan görüşme "olumlu" bir atmosferde geçti; terör örgütü PKK'nın tasfiye edilmesi ve son dönemdeki "demokratik açılım" çalışmaları ele alındı.

Davutoğlu, "terör örgütü PKK'nın tasfiye edilmesi durumunda iki ülke ilişkilerinde parlak bir dönem başlayacağına" işaret ederek, buna karşılık "kardeşin kardeşi kırmaya devam etmesi" durumunda böyle bir parlak dönemin olmayacağını vurguladı.

Terör örgütü ile mücadelenin üç ayağının olduğunu söyleyen Davutoğlu, bunun ilkinin Türkiye içinde mücadele, ikincisinin de kuzey Irak'taki mücadele olduğunu aktardı. Davutoğlu'nun Kandil'i telaffuz ederek Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimden bu mücadelede yardım istediği öğrenildi.

Davutoğlu, terörle mücadelenin üçüncü ayağının da Avrupa'da yürütülmesi gerektiğini söylediği belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, Barzani de zor günlerinde Türkiye'nin her zaman kendilerine destek olduğunu söyleyerek, kendilerine Türkiye'den hiçbir zaman zarar gelmediğine dikkat çekti. Barzani, iki ülke halklarının aynı bölgenin insanları olduğunu ve Türk gençleri öldüğünde üzüldüğünü ifade ederek, terör örgütü PKK'nın, yapılan bu son "demokratik açılım" çalışmalarının ardından, ya kendisinin değişeceğini ya da Kürt halkından gelen baskı sonucu bu yükü kaldıramayacağını aktardı.

Davutoğlu, tarihin doğru ellerden yazılması durumunda doğru yön alacağını ifade ederek, Avrupa'nın yüzyıllarca savaştığını, ancak sonra birleştiğini, bunun neden bu bölgede de yapılamayacağını kaydetti.

Barzani'nin ise terör örgütü PKK'nın çizgisini benimsemediklerini söylediği ve Davutoğlu'nun dış politika açılımlarını övdüğü belirtilirken, "Sizin bir senede yaptığınızı yüz senede kimse yapamadı" dediği öğrenildi.

Davutoğlu'nun da gerek dış politika açılımlarını gerekse demokratikleşme çalışmalarını iyi niyetle sürdüreceklerini, hep birlikte "PKK belası"ndan kurtulunması gerektiğini aktardığı bildirildi.

AA

Fotoğraflar: AA