Yaşanan küresel kriz nedeniyle, pek çok teknoloji uzmanının iştahını kabartan H-1B vize programına bu yıl fazla talep olmadı ve başvurular hala istenen rakama ulaşmadı.

2003 yılından bu yana ilk kez, Hint asıllı teknoloji çalışanlarının gözdesi olan ABD H-1B vize programında, ekonomik krizin de etkisiyle, binlerce kişilik başvuru boşluğu oluştu.

Geçen yıl, resesyon sinyallerini verirken, teknoloji çalışanları sadece 1 gün içinde tam 65 bin vize başvurusunda bulunmuştu.

Buna karşın, ABD hükümetinin H-1B vize başvurularını kabul etmeye başladığı 6 aydan bu yana sadece 46 bin 700 başvuru yapıldı.

Zayıf ekonomiye ek olarak, Washington'daki göçmen karşıtı atmosfer ve yabancı işçi istihdam maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle şirketler başvuruları hayli kısıtladı.

ABD'de işsizlik oranını yüzde 9.8'e kadar çıkaran ekonomik kriz, H-1B programının en önemli başvurucusu konumunda olan teknoloji sektöründeki büyümeyi de vurdu.

H-1B vizelerinin en büyük alıcısı konumundaki Hint taşeron firmalar, ekonomik bozulmanın yanısıra politik baskı nedeniyle de başvurularda fren yapınca, bu yıl kotada hayli büyük bir boşluk oluştu.

Ayrıca Amerikalı şirketler, Hint mühendisleri getirtmek yerine Amerikalı mühendislere iş vermeye başladı, bu da vizedeki boşluğu açıklamaya yetiyor.

Microsoft gibi yüksek teknoloji şirketleri yıllardır Kongre'de, H-1B vize kotasının arttırılması için lobi çalışması yürütüyordu. Buna karşın bazı ABD'li siyasetçiler de, ABD'li mühendislerin iş bulabilmesi için vize sayısının azaltılması için çabalıyor.

Turkishny.com/Gülten Sarı