New York Valisi David Paterson, domuz gribinin New York'ta hızla yayılması nedeniyle olağanüstü hal ilan ettiğini açıkladı.

Olağanüstü hal kurallarına göre, doktorlar, dişçiler, eczacılar ve ebeler domuz gribi aşısı yapabilecek. Eğer aşı kıtlığı çekilirse de bu gruptakilerden temin edilebilecek.

New York'ta 75 kişinin domuz gribi nedeniyle ölmesinin ve hasta sayısının da yüzbinleri bulmasının ardından vali Paterson, bir genelge yayınlayarak olağanüstü hal ilan etti ve aşı vurabilecek meslek gruplarını genişletti.

Karar, Başkan Obama'nın domuz gribiyle ilgili ülke genelinde acil durum ilan etmesinden sonra geldi. Bu kararla birlikte, doktorlar dışında tıpla ilgisi bulunan pek çok meslek grubu aşı yapabilecek.

Dün bir basın toplantısı düzenleyen Paterson, kararın paniği arttırma amacı gütmediğini ancak domuz gribi ile etkin bir şekilde savaşabilmek için gerekli kaynakları harekete geçirmeyi amaçladığını söyledi.

Paterson, "Acil durum ve salgın nedeniyle eyalete çok sayıda aşı gelirse, onları hızlı bir şekilde ve geniş kitlelelere ulaştırmamız gerekecek. Bu aşıyı yapabilecek sağlık personeli yelpazesini genişlettik," diye konuştu.

New York'ta şu ana kadar 800 bin kişi domuz gribi oldu.

Turkishny.com / Gülten Sarı