Ermeni ve Türk gençleri arasında hoşgörüyü ve işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan program kapsamında hazırlanan "İyi Niyet Köprüsü" adlı kitabın tanıtımı Erivan'da yapıldı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Erivan Temsilciliğinin desteğiyle yayımlanan kitap, "Ermenistan'ın Geleceği Sizin" ve "Türkiye'nin Ermenistan Gönüllüleri" adlı sivil topluluklar tarafından hazırlandı.

"Ermenistan'ın Geleceği Sizin" organizasyonunun başkan yardımcısı Gagik Sargisyan, gazetecilere yaptığı açıklamada, kitaptaki makalelerin, "hoşgörüyü artırmak" amacına odaklandığını söyledi.

Sargisyan, Türkiye ile diplomatik ilişki olmadığı için ortak projeler yürütmenin zor olduğunu, Nisan ayında başlatılan bu projenin de çok fazla aşaması olduğunu söyledi. Sargisyan, proje kapsamında Ermeni ve Türk gençleri karşılıklı ziyaretlerde bulunduklarını belirtti.
Bu tür projelerin iki tarafta da hoşgörünün artmasına katkısı olacağını kaydeden Sargisyan, gençlerin bu ziyaretler yoluyla gerçeği farklı bir bakış açısıyla yeniden görme imkanı bulduklarını söyledi.

Tanıtımda konuşan AGİT Erivan Büyükelçisi Sergey Kapinos, "güvenlik ve işbirliğinin" AGİT'in en önemli başlıkları olduğunu, bu programın Ermenistan ile Türkiye arasında "iyi niyet köprüsü" kurulması yolunda yeni bir adım olmasını umduğunu belirtti.
"İyi Niyet Köprüsü" kitabında, 18 Ermeni ve Türk gencinin yazıları ile ülke liderlerine mesajları yer alıyor.

AA