1996’dan bu yana ABD’nin Boston kentinde her yıl düzenlenen Türk Kültür ve Sanat Festivali, bu yıl 29 Ekim - 18 Aralık tarihleri arasında devam edecek. 1996’dan bu yana ABD’nin Boston kentinde her yıl düzenlenen Türk Kültür ve Sanat Festivali, bu yıl 29 Ekim - 18 Aralık tarihleri arasında devam edecek.

“Anadolu’nun Renkleri” temalı festival, bir çok kültürel ve sanatsal etkinlikten oluşuyor. Festival programı sergiler, film gösterimleri, konserler, Türk yemek ve şaraplarının tanıtımı gibi çok geniş bir yelpazede yer alıyor.

İstanbul’un 2010’da Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle festival çerçevesindeki etkinliklerden bir kısmı İstanbul’a ithaf edildi. “İstanbul: Renkli Hayat” isimli fotoğraf sergisi 29 Ekim’de Boston Üniversitesi’nde başladı. Fotoğraf sanatçısı Helga Butzer Felleisen’in sergisi 24 Kasım tarihine kadar açık kalacak.

3 Kasım tarihinde Boston Goethe Enstitüsü ile birlikte geçtiğimiz aylarda ölen ünlü koreograf Pina Bausch’un İstanbul’daki çalışmalarını anlatan, yönetmen Hüseyin Karabey’in “Pina Bausch’la Bir Nefes Filmi” gösterilecek. 10 Kasım’da ise Professor Arnold Reisman “İstanbul’un Dönüşümü ve Türkiye’de Sanat” isimli bir konferans verecek.

Boston Türk Festivali, Kuzey Amerika’daki bir ayı aşan ilk Türk kültür ve sanat festivali olma niteliğini taşıyor. Festival programında yer alan ve Kuzey Amerika’daki ilk Türk Belgesel ve Kısa Film Yarışması da festivalin odak noktası olmaya devam ediyor. Yarışma Türkiye’de yaşayan genç yönetmenlerin yanısıra, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türk ve yabancı yönetmenlerden de büyük ilgi görüyor.
Yarışmaya bu yıl 100’den fazla film başvurdu ve yaklaşık 30 film finale kaldı. Program çerçevesinde toplam 54 film Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde ve Boston Üniversitesi’nde seyirciyle buluşacak. Mazhar-Fuat-Özkan grubu 12 Aralık’ta Boston’lu müzikseverlerle MassArt’da buluşacak.Aralık ayı başında da Türk yemekleri ve şaraplarını ünlü şefler Ana Sortun ve İhsan Gürdal Boston Üniversitesi’nde tanıtacak.
Festival direktörü ve New England Türk Amerikan Kültür Derneği Başkanı Erkut Gömülü, festivalin artık bir gelenek haline geldiğini ve önümüzdeki yıllarda da Türkiye’nin kültürel zenginliğini ve çeşitliliğini yansıtan etkinlikleri Boston’a getirmeye devam edeceğini belirtti. Gömülü festivalin ana sponsorları olarak başta Türk Kültür Vakfı’na, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve New York Kültür ve Turizm Ataşeliği’ne, Türk Hava Yolları’na ve ayrıca kendilerine her zaman destek veren New York Başkonsolosluğu’na teşekkür ettiklerini söyledi.Festivale ilişkin daha fazla bilgiyi festival web sitesinde bulabilirsiniz: http://www.BostonTurkishFestival.org.

(ANKA)