Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, çeşitli temaslar için Bakü'de bulunan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan ve beraberindekileri kabul etti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, kabulde Mercan'ın, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili sorun çözülmeden, Türk-Ermeni sınırlarının açılmayacağını, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerin de TBMM tarafından onaylanmayacağını söylediği bildirildi.

Karabağ sorununun kolay bir yolla özüme kavuşabileceğini ifade ettiği belirtilen açıklamada Mercan'ın, bunun için (sorunun çözüme kavuşması için) Ermenistan'ın, Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından sorunun çözümüne dair kabul edilen kararları uygulamasının yeterli olacağını kaydettiği belirtildi.

Elmar Memmedyarov da Karabağ sorununun çözümüyle ilgili son gelişmeleri anlatarak, bölgedeki temel sorunlardan birinin Azerbaycan topraklarının işgali olduğunu bildirdi.

Memmedyarov, Ermenistan güçlerinin işgal altındaki Azeri topraklarından çıkarıldıktan sonra, ancak bölgede kalıcı barışın ve güvenliğin sağlanabileceğini, bütün iletişim ve ulaştırma yollarının açılabileceğini söyledi.

Açıklamada, söz konusu kabulde, iki ülke ilişkilerinin yanı sıra bölgesel gelişmelerin de ele alındığı kaydedildi.

Bakü'deki temasları kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov tarafından kabul edilen Mercan'ın, yarın sabah Bakü'den ayrılması bekleniyor.

AA