ABD'de yasadışı göçmen olarak ülkede bulunan ancak üniversitelerde okuyarak kariyer edinmeye çalışan bir grup yasadışı göçmen genç, "Youth in Action" hareketi başlattı.

Gençlerin ortak hedefi, kendileri gibi ülkede yasadışı yollarla bulunan gençlerin üniversite eğitimi almalarını sağlamak.

Bu girişimin fikir babalarından Ricardo, ABD'de 12 yaşındayken geldi ve şimdi iş yönetimi okuyor. Benzer şekilde Sandra da 9 yaşında bu topraklara ayak bastı şimdi o da üniversitede psikoloji eğitimi alıyor.

Göçmenler için yüksek eğitim taleplerinin dışında, iki genç de ortak bir sırrı paylaşıyor. Aileleri her ikisini de çocukken yasadışı yollardan ülkeye sokmuş. Buna karşın iki genç yüksek öğrenim hedeflerinden vazgeçmemiş. Sandra ve Ricardo, Latin Liderler Koalisyonu tarafından koordine edilen Youth in Action hareketi ile diğer kaçak göçmenleri topluma karışmaya ve yüksek öğrenim almaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Her ikisi de sadece ilk isimlerini açıklıyor çünkü kimlikleri ortaya çıktığında ülkeden sınırdışı edilebilirler.

24 yaşındaki Meksika asıllı Sandra, "Temel hedefimiz, diğer yasadışı göçmenlerin düşünce tarzlarını değiştirmek. Onlar, okula gidemediklerinde ya da yasal olmadıklarını fark ettiklerinde 'herşey buraya kadar' deyip mücadeleyi bırakıyor.

Grup, bu doğrultuda geçen hafta ikinci toplantılarını düzenledi ve daha fazla etkinlikle daha fazla kişiye ulaşmayı amaçlıyorlar. Sandra, "Farklı deneyimlerini anlatan, üniversite ve burs bilgisi veren konuşmacıları biraraya getirmek istiyoruz." diyor.

Ricardo ise, diğer ergenlerin yaşamında bir farklılık yaratmaya çalıştıklarına değiniyor. Bunlar arasında erkek kardeşi de var ve o da kendisi gibi yasadışı göçmen. Ricardo, "Kardeşimin benim yolumdan gitmediğini görebiliyorum. Ben üniversiteye gideceğimi biliyordum ancak o bununla ilgilenmiyor. Gitmek istemediği için değil, buradaki yasal durumu nedeniyle" sözleriyle kaçak göçmenlerin sıkıştığı kapanı gözler önüne seriyor.

Georgia'da yasadışı göçmen konumundaki üniversite öğrencileri, diğer öğrencilerin ödediğinin 3 katı daha fazla okul harcı yatırmak zorunda ve onlar federal yardım ve kredilerden de mahrum bırakılıyor.

Ricardo, Mayıs ayında üniversite eğitimini tamamlayacak. Gençlere seslenen başarılı öğrenci, "İnsanlara ayak izlerimizi takip etmelerini tavsiye ediyorum." diyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı