ABD Dışişleri Bakanlığının yakın doğu işlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Jeffrey Feltman, Türkiye'nin Orta Doğu'da "güçlü, giderek artan ve olumlu" bir rol oynadığını söyledi.

Feltman, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Orta Doğu ve Güney Asya Alt Komitesinde düzenlenen Orta Doğu konulu oturumda, Demokrat Parti New York milletvekili Michael McMahon'ın, Türkiye'nin Orta Doğu'daki etkisine dair sorusunu yanıtladı.

Türkiye'nin Irak'ta çok yapıcı bir rol oynadığını ifade eden Feltman, "Türkiye'nin kuzey Irak'ta yerleşik Kürt teröristlerle ilgili olarak güvenlik meselelerinin olduğu aşikar, ancak genel anlamda Türkiye, Irak'ın istikrarına katkıda bulunmada çok olumlu bir rol oynadı" diye konuştu.
Feltman, Türkiye'nin, İsrail'deki hükümet değişikliği ve Gazze operasyonu gibi nedenlerden ötürü kesintiye uğrayan İsrail-Suriye görüşmelerine öncülük ederek bir önemli rolü daha yerine getirdiğini kaydederek, "Türkiye, İsrail ile Suriye arasında vuku bulan bir tür diyaloğu teşvik etmede etkisini ve arabuluculuğunu kullanabildi" dedi.

Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin de sağlıklı bir yöne doğru ilerlediğine işaret eden Feltman, birkaç yıl önce iki ülkenin birbirine düşman olduğuna, ancak şimdi giderek yakınlaştığına dikkati çekti. Feltman, "Suriye'nin diğer ülkelerle bağlar kurabilmesi, çıkarlarının sadece İran'la değil, diğer ülkelerle de bağlantılı olduğunu görebilmesi olumlu" ifadesini kullandı.

Feltman, Türkiye'de yapılması planlanan çok uluslu tatbikatın iptaline yol açan nedenlerden ise kaygılı olduklarını belirterek, "Bu tür unsurları izliyoruz. Ama genel olarak, Türkiye'nin bölgedeki rolü güçlü, giderek artıyor ve temelde olumlu" diye konuştu.

AA