İran, uranyum temini konusunda kendisine önerilen anlaşma taslağıyla ilgili cevabını Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEK) iletti.

İran'ın El Alem televizyon kanalı, UAEK Başkanı Muhammed El Baradei'ye İran'ın cevabının iletildiğini, Tahran'ın UAEK Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye'nin verilen cevapla ilgili olarak teknik ve ekonomik değerlendirmeler yapılması gerektiğini söylediğini aktardı.

Sultaniye, ayrıca İran'ın, olumlu bir yaklaşımla Tahran araştırma reaktörüne nükleer yakıt desteğiyle ilgili görüşmelere devam edeceğini kaydetti.

Daimi temsilci Sultaniye, daha önce, İran'ın 23 Ekime kadar UAEK'ye cevap vermesi gerektiği konusunda, "böyle bir süre tayin edilmediğini", cevaplarını 1 hafta içinde vereceklerini söylemişti.

Merkezi Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA), zenginleştirilmiş uranyum ile ilgili önerisi hakkında İran'dan "ilk cevabı" aldığını açıkladı.

UAEK'nın Mısırlı Başkanı Muhammed El Baradei, yaptığı açıklamada, ayrıntılı bilgi vermeyerek, İran'dan aldıkları olumlu yanıtla yakında bir anlaşmaya varılabileceğini bildirdi.

İran'ın El Alem televizyon kanalı, daha önce verdiği haberde, El Baradei'ye İran'ın cevabının iletildiğini bildirmişti.

UAEK'nın önerisi, iade edilmek üzere İran'ın yaklaşık yüzde 5 kadar zenginleştirdiği uranyumu yüzde 20 seviyesine çıkarmak için Rusya'ya, yakıta dönüştürülmesi için de Fransa'ya gönderilmesini öngörüyor.

Bu öneriye sıcak bakmayan Tahran yönetiminin, yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyumu doğrudan satın almak istediği bildirilmişti.

AA