Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Nabi Şensoy, Cumhuriyetin 86. yıldönümünü kutlayan bir mesaj yayınladı. Mesajda, birlik ve bütünlüğe, barışa vurgu yapan Şensoy, Obama yönetimi ile birlikte daha da gelişen Türk-ABD ilişkilerine dikkat çekti. İşte Büyükelçi Şensoy'un mesajı:

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Türk Toplumunun değerli üyeleri,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 86. yıldönümünü büyük bir mutluluk, coşku ve gururla kutluyoruz.

Cumhuriyetimiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde efsanevi bir kurtuluş mücadelesi veren aziz Ulusumuz tarafından kurulan en değerli varlığımızdır. Bu anlamlı günde, başta yüce Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizin kuruluşunda emeği geçenleri ve Cumhuriyetimiz ile Vatanımızın ilelebet varlığını sürdürmesi için kanları ve canlarıyla mücadele eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyorum.

Kuruluşundan bu yana geçen 86 yılda, Atatürk’ün belirlediği çağdaş uygarlığa ulaşma çizgisi doğrultusunda hızla ilerleyen Cumhuriyetimiz emsalsiz bir başarı hikayesidir. Demokratik ve laik yapısı, liberal ekonomisi, zenginleşen sosyo-kültürel kimliği ile Türkiye’yi daha da parlak bir geleceğin beklediğine olan inancımız tamdır.

Türkiye, bölgesinde ve ötesinde dostluğu ve işbirliği aranan bir aktör haline gelmiştir. Ülkemiz, 2009 yılı başından bu yana, uluslararası barış ve istikrarın sağlanmasına ilişkin katkılarını üyesi bulunduğu BM Güvenlik Konseyi çerçevesinde de aktif bir şekilde sürdürmektedir. Türkiye ayrıca, dünyanın en büyük 20 ekonomisinin mensubu bulunduğu G-20 oluşumunun bir üyesi olarak, küresel ekonomik sorunlara çözüm bulunması çabalarında önemli bir işlev görmektedir. Bu gibi gelişmeler ülkemizin geldiği noktayı en güzel şekilde ortaya koymaktadır.

ABD’de, Obama Yönetimi’nin göreve başlamasının ardından, Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni bir hareketlenme yaşanmıştır. Mart ayında Dışişleri Bakanı Clinton’un ülkemizi ziyaretinin ardından, Nisan’da Başkan Obama’nın ilk denizaşırı ikili ziyareti olarak ülkemize gelişi ve Ankara’da yapığı konuşmada ikili ilişkilerimizi “model ortaklık” olarak nitelemesi, Türk-Amerikan ilişkilerinin geldiği seviyeyi çarpıcı bir şekilde göstermektedir. Önümüzdeki dönemde Sayın Başbakanımızın ABD’ye yapmaları beklenen ziyaret, ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesi açısından önemli bir fırsat teşkil edecektir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Türk Toplumunun değerli üyeleri,

Sizlerin, gerek ülkemizin tanıtımı, gerek Türkiye’ye yönelik haksız suçlamalarla mücadele etmek yönünde gelişmekte olan çabalarınız takdirle karşılanmaktadır. Türk Amerikan Derneklerinin ABD’nin dört bir yanında düzenlediği etkinliklerin başarısı hepimizi mutlu etmektedir. Sözkonusu çalışmalarınızın artarak devam etmesi Türkiye ile ABD arasındaki model stratejik işbirliğinin daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Cumhuriyetin nabzı, dünyanın dört köşesine yayılmış tüm Türklerin aklında, yüreğinde ve vatan sevgisinde atmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı en içten iyi dileklerimle kutluyor, hepinizi sevgi ve saygıyla kucaklıyorum.