Fener Rum Patriği Bartholomeos, New York'ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile bir araya geldi.

Genel Sekreter Ban'ın BM binasının 38. katındaki ofisinde gerçekleşen görüşmenin öncesinde sadece görüntü alınmasına izin verildi.

Patrik, Genel Sekreterle görüşmesine beraberindeki din adamları heyetiyle katılırken, Ban'ın özel kalem müdürü Vijay Nambiar da görüşmede hazır bulundu.

BARTHOLOMEOS: -''BM GENEL SEKRETERİYLE KONUŞTUĞUMUZ KONULAR MEDENİYETLER VE DİNLER ARASI DİYALOG''

Fener Rum Patriği Bartholomeos, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile medeniyetler ve dinler arası diyalog ve bu kapsamda Medeniyetler İttifakı girişimini görüştüklerini söyledi.

Patrik, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmesinin ardından BM'de bir açıklama yaptı. Önce Yunanca konuşan Patrik daha sonra Türkçe konuştu ve Genel Sekreter Ban'ın kendilerini büyük bir hüsnüniyetle kabul ettiğini belirterek, BM'ye ilk ziyaretinin olmadığını, BM'nin eski Genel Sekreteri Kofi Annan ile de daha önceki yıllarda görüştüğünü söyledi.

Bartholomoes Türkçe açıklamasında şöyle dedi:

"Genel Sekreterle konuştuğumuz konular medeniyetler ve dinler arası diyalog. Özellikle Başbakanımızın ve İspanya başbakanının inisiyatiflerinden (Medeniyetler İttifakı) bahsettik ve Genel Sekreter bu inisiyatifi büyük bir takdirle karşıladığını söyledi. Pek yakında Londra'ya gidip medeniyetlerarası bir toplantıya katılacaklarını söyledi, aynı zamanda önümüzdeki Aralık ayında Danimarka'ya gidip iklim değişikliği üzerinde yapılacak olan toplantıya da katılacak. Yakında Yunanistan'ın başkenti Atina'yı da ziyaret edeceğini söyledi."

Patrikhane'nin Kore'deki metropolitinin de Genel Sekreterle görüşmesine katıldığını belirten Patrik, Seul üniversitesinde profesör olan metropolitin Genel Sekreterle Korece konuştuğunu, Genel Sekreterin de buna memnun olduğunu ifade etti.

Bartholomeos sözlerinin sonunda "Böyle güzel bir atmosfer içinde sohbetimiz bitti ve ayrılıyoruz" dedi.

Yunanlı gazetecilerin Genel Sekreterle görüşmesinde Kıbrıs ve AB konularının gündeme gelip gelmediğini sormaları üzerine Patrik'in de Yunanca yaptığı açıklamada iki konunun da görüşmede gündeme gelmediğini söylediği öğrenildi.

Patrik'in bu akşam ABD'nin eski başkanlarından Bill Clinton ile de özel bir görüşme yapması bekleniyor.

6 Kasım'da ABD'den ayrılacak Bartholomeos'un Washington'da 2 Kasım'da Büyükelçi Nabi Şensoy ile görüşmesi, yarın Atlanta'da da Coca Cola yönetim kurulu başkanı ve CEO'su Muhtar Kent tarafından verilecek resepsiyona katılması öngörülüyor.

AA

Fotoğraflar: AA