Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından hazırlanan ve İsrail'in son Gazze operasyonunda savaş suçu işlediğini belirten Goldstone raporuna BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'dan destek geldi. Raporun tarafsız bir komisyon tarafından hazırlandığına dikkat çeken Genel Sekreter, "Bu rapora herkes güven duymalı. Ben daha önce de raporu desteklediğimi açıklamıştım. Bu konuyla ilgi daha geniş açıklama yapabilmem için BM Genel Kurul'unda yapılacak görüşmelerin sonucunda konyla ilgili daha geniş açıklama yapmam mümkün." diye konuştu.

Mescid-i Aksa'daki olaylara da değinen BM Genel Sekreteri, bölgede provokatif eylemlerden kaçınmaları yolunda tarafları uyardı. Provokatif eylemlerin bölgede var olan güveni zedeleyeceğine dikkat çeken Ki-Moon, "Ben taraflara provokatif hareketlerden kaçınmaları çağrısında bulunuyorum. Eğer Filistin-İsrail barış görüşmeleri devam etmez ya da durursa Orta Doğu'daki politik gerginlik daha da artacaktır." dedi.

Gazze çatışmalarının üzerinden 10 ay geçmiş olmasına rağmen hala yeniden Gazze'nin yapılanması ve sınırların tekrar açılması konusunda bir gelişme olmadığını dile getiren Genel Sekreter şöyle devam etti: "Mısır'da bölge için yapılan bağış konferansında 4,5 milyar dolar yardım yapılacağına dair söz aldık. Ancak bu paranın çok az bir kısmı verildi. Gazze'de aileler hâlâ evlerini tamir edemediler, sağlık ocakları ve okullar hala yıkıntı halde. İsrail'e BM'nin yeniden yapılanma teklifini kabul etme çağrısında bulunuyorum. Çünkü barışın tek garantisi insanların sağlığı ve güvenliğidir."

BM New York Genel Merkezi'nde yaptığı aylık basın toplantısına Ki-Moon, Afganistan'da önceki gün Taliban güçleri tarafından yapılan saldırı sonucu 5 Birleşmiş Milletler çalışanın öldürülmesinden duyduğu derin üzüntüyü dile getirerek başladı. Toplantıda Genel Sekreter, saldırıyı sert bir dille kınarken, bu tip terör saldırılarının kendilerinin Afgan halkına yapacakları yardımdan alıkoyamacağını söyledi.

Genel Sekreter saldırı için ise şöyle konuştu: "Bu şok edici ve utanç verici saldırıyı ve bu saldırıyı gerçekleştiren teröristleri kınıyorum. Bu saldırının hiçbir gerekçeyle haklı gösterilecek tarafı yoktur. Bu saldırı, BM'nin işinin ne derece zor olduğunu ortaya koymaktadır. Bugün yaşamını kaybeden BM çalışanları Afganistan'a mermilerle değil daha güçlü bir silah olan umutla gittiler. Bizi yardım misyonumuzdan alı koyamayacaklar. Bugün Afgan halkı ile birlikteyiz yarında birlikte olmaya devam edeceğiz. Ki-Moon, saldırı sonrasında BM olarak Afganistan'da artık öncelikli olarak yapacakları görevin çalışanlarının güvenliğinin arttırılması olduğunu söyledi.

(CİHAN)