Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'ın nükleer programını bizzat yetkililerden dinleme fırsatı bulduğunu belirterek, bu konuda yeni ve hassas bir döneme girildiğini söyledi. Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammet Rıza Rahimi ile Cumhurbaşkanlığı Binası'nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, İran'ın nükleer programını kendilerinden bizzat dinleme fırsatı bulduğunu belirterek, bu alanda son derece hassas ve yeni bir döneme girildiğini dile getirdi. Erdoğan, kendisinin İran'a üçüncü kez geldiğini hatırlatarak, iki ülkenin ortak tarih ve medeniyetin mensupları olduklarına işaret etti.

Erdoğan, İran'da yaptığı görüşmelerin verimli ve faydalı geçtiğine işaret ederek, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok konuyu ele alma imkânı bulduklarının altını çizdi.

Siyasi, ekonomik, ticari kültür ve enerji gibi konularda işbirliğini geliştirmenin yollarını görüştüklerini aktaran Erdoğan, İran'ın nükleer programını bizzat yetkililerden dinleme fırsatı bulduğuna dikkat çekerek, yeni ve hassas bir döneme girildiğine dikkat çekti.

Türkiye olarak konuya diplomatik yollarla çözüm bulunmasından yana olduklarını her platformda değerlendirdiklerini kaydeden Erdoğan, "Çözümün uluslararası toplumun kaygılarını dikkate alan ve aynı zamanda İran'ın nükleer teknolojinden barışçıl amaçlarla istifadesini gözeten bir içerik taşımasını arzu ediyoruz. Türkiye olarak bölgemizde ve dünyada ülke ayrımı yapmaksızın tüm nükleer silahların varlığını tüm insanlığın varlığına bir tehlike olarak görmektedir. Bu amaçla atılacak adımın destekçisi olacaktır. Bizler bugüne kadar diplomatik sürece nasıl destek verdiysek bundan sonra da destek vermeye devam edeceğimizi kardeşlerimize ifade ettik." dedi.

Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin hızlı geliştiğine işaret ederek, "İkili ilişkilerimizde ticaret hacmimizi 2011 yılı sonu itibariyle 20 milyar dolar olarak belirlemiştik, fakat Rahimi bunun 30 milyar dolar olmasını önerdi, biz de kabul ettik, 30 milyar dolara kilitlendik. Tabii İran ile enerji işbirliği dâhil olmak üzere ekonomik anlamda birçok atmamız gereken adım var." diye konuştu.

İki ülkenin terörizm konusunda müşterek dayanışma içerisinde olduklarını belirten Erdoğan, istihbarat paylaşımı konusunda atacakları adımların önemli olduğunu vurguladı. Başbakan, teröre karşı iki ülkenin dayanışmasının önemi hatırlatarak, "Bölgesel bir dayanışma için Türkiye ve İran'ın üzerine önemli görevler düşüyor. Pakistan, Afganistan, İran, Türkiye, Irak, Suriye, Irak, Lübnan, Filistin, Ürdün olarak bir dayanışma içerisinde olmamız lazım. Orta Doğu'nun barışı için bu adımın atılması lazım. Türkiye olarak bizler şu ana kadar sürdürdüğümüz barışçı gayretlerimizi şimdiden sonrada sürdürmeye kararlıyız. Komşumuz, dostumuz, kardeşimiz İran ile şu ana kadar sürdürdüğümüz ikili ilişkileri bölgemizde artırılarak, kararlı bir şekilde sürdürmeye özen göstereceğimizi belirtmek istiyorum." şeklinde konuştu.

"DEVRİM SONRASI EN BÜYÜK ZİYARET"

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Rahimi ise Türkiye'nin her zaman saygıdeğer ve önemli bir komşu olduğunu belirterek, Erdoğan'ın başbakanlığı zamanında işbirliği eskiden olduğundan çok fazla daha önem kazandığına işaret etti.

Rahmi, iki ülkenin çalışmalarını yüksek bir noktaya getirmek için anlaşmalar yaptıklarına değinerek, "Devrim sonrasında Türkiye'den İran'a gelen heyetler arasında ev sahipliği yaptığımız en büyük heyet bu heyettir. Bu heyette Türk tüccar ve sanayiciler bulunuyor." ifadelerini kullandı.

"SINIRDA ELEKTRİK SANTRALİ KURULACAK"

İki ülke işadamları arasında önemli anlaşmalar yapıldığını söyleyen Rahimi, Türkiye ve İran sınırlarında biri 4, biri 2 toplamda 6 megavatlık elektrik santrali kurulması konusunda anlaşmaya varıldığını aktardı. Rahimi, İran gazını Türkiye üzerinde Avrupa'ya, Türkmenistan gazının İran üzerinden Türkiye'ye taşınmasını konuştuklarını anlattı.

Hazar ve Güney Pars'ta Türk yatırımcıların girişimde bulunması gündeme geldiğini kaydeden Rahimi, "Nakliye alanında da yararlı görüşmelerimiz oldu. Nakliye alandaki en güzel fikir, Trabzon Limanı ile Bender Abbas Limanı arasında geniş bir mal taşıma ağının oluşturulması fikriydi. Ayrıca gerek Türk, gerek İranlı sanayiciler için bir kısmı Türk bir tarafı İran'da kalmak üzere serbest sanayi bölgesinin oluşturulmasını görüştük. Banka, gümrük ve sigorta konusunda da anlaşmalara vardık. Bu bakımdan Türkiye ve İran tarafından belirlenecek birer temsilci ile bir ila 3 ay içerisinde bu konularda çalışılacak. Bir İran heyeti Türkiye'de, Türk heyeti de İran'da banka açılması için incelemelerde bulunacak. İran heyeti Türkiye'de banka oluşması için kısa süre içerisinde Türkiye'ye hareket edecek. Özellikle Türk ve İran parası üzerinden kredi verebilmek üzere bu bankalar açılacak. Döviz, milli paralar üzerinden hesaplanacak." açıklamasında bulundu.

Rahimi, iki ülkenin zaman içerisinde birçok anlaşmaya varacaklarını belirterek, "İki ülkenin çok yönlü ilişkileri geliştirme iradesi çok ciddidir. Biz Türkiye'nin de yardımıyla özellikle bölgesel işbirlikleri konusunda bölgede güzel işler gerçekleştirmek istiyoruz." dedi.

(CİHAN)

Fotoğraflar: AA