Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kışkırtma ve tahrikler karşısında milletin birbirine daha sıkı kenetlendiği sürece şer ve nifak odaklarının amaçlarına asla ulaşamayacağını ifade ederek, etnik kökeni, inancı, yaşama biçimi ne olursa olsun her vatandaşın devletine, milletine, bayrağına, vatanına ve cumhuriyet değerlerine sadakatle bağlı olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Cumhuriyetin ilan edilişinin 86. yıl dönümünün aynı duygu birliği ve gururla tüm millet tarafından heyecan ve coşku içinde kutlandığını kaydetti.

Atatürk'ün ''en büyük eserim'' dediği Cumhuriyet değerleri etrafında her geçen gün daha güçlü bir şekilde kenetlenildiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bu heyecan ve coşku, duygu birliğimizi daha da derinleştirdiğimizin, ortak bağlarımızı daha da güçlendirdiğimizin, milletimizin hiç bir ferdini dışarıda bırakmadan birbirimize ve Cumhuriyetimize en üst düzeyde sadakatimizin anlamlı bir tezahürüdür.

Bizi tek millet olarak; tek devlet, tek bayrak, tek vatanda birleştiren yüksek değerlerimizi daha gür bir sesle yüceltiyoruz. Böylece, her zaman olduğu gibi bu anlamlı günde de, kardeş kavgası çıkarmak için beyhude bir çaba içinde olan şer ve nifak odaklarına milletçe tek yürek olarak bir kez daha en güzel cevabı veriyoruz.

Bu duygu birliğini koruduğumuz, kışkırtma ve tahrikler karşısında birbirimizden şüphe duymak yerine birbirimize daha sıkı kenetlendiğimiz sürece şer ve nifak odakları asla amacına ulaşamayacaktır. Ne mutlu bize ki, etnik kökeni, inancı, yaşama biçimi ne olursa olsun her bir vatandaşımız devletine, milletine, bayrağına, vatanına ve cumhuriyet değerlerine sadakatle bağlıdır.

Unutmamalıyız ki biz, en zor zamanlarında bile dünyaya sadakat ve vatanseverliğin eşsiz örneklerini göstererek bugünlere gelmiş büyük bir milletiz.

Bana göre hiç şüphesiz, Cumhuriyetimizin en büyük başarısı da milletimizin bütün fertlerini vatandaşlık temelinde birleştirmiş olmasıdır. Milletçe barış ve kardeşliğin sesini daha da yükselttiğimiz bugünlerde asla unutmayacağımız aziz şehitlerimizin acılarını, kahraman gazilerimizin fedakârlıklarını da yüreğimizde hissediyoruz.

Bu vesileyle bir kez daha ilan etmek istiyorum ki, birlik ve beraberliğimize kast eden şer ve nifak odaklarına karşı mücadelemiz, işte bu sağlam zemin üzerinde inanç ve kararlılıkla devam edecektir. Unutmamalıyız ki yokluk ve imkansızlıklar içinde bile umutsuzluğa kapılmayan aziz milletimiz, inanç ve kararlılıkla sürdürdüğü Kurtuluş Savaşını zaferle neticelendirmiştir.''

-''TÜRKİYE'Yİ, MUASIR MEDENİYETLERİN ÖTESİNE TAŞIMAYA KARARLIYIZ''-

Türkiye Cumhuriyeti'nin, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak ebediyen yaşayacağını belirten Erdoğan, Türkiye'yi, muasır medeniyetlerin ötesine taşımaya kararlı olduklarını ve Cumhuriyetin kuruluş ideali olan bu hedefe bugün her zamankinden daha yakın olduğunu vurguladı. Milletin, Türkiye'yi çağdaş dünya devletleri içinde hak ettiği saygın konuma yükseltmek için gerekli olan iradeyi her zaman ortaya koyduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Etrafımızda yaşanan bütün olumsuz gelişmelere, küresel ekonomik krizlere rağmen, bugün Türkiye Cumhuriyeti, demokratik gelişme ve ekonomik kalkınmasını birlikte sağlayarak bölgesine istikrar ve refah ihraç eden bir ülke haline gelmiştir. Şüphesiz bunda, son yıllarda yakalanan siyasi ve ekonomik istikrarın büyük payı vardır.

Milletçe, bu güven ve istikrar ortamını koruyarak birlik ve bütünlüğümüze, barış ve kardeşliğimize sahip çıkacak, Cumhuriyetimizin temel değerlerini her türlü sosyal ve siyasi tartışmanın üzerinde tutmaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki bundan sonra da Cumhuriyetimizin çağdaşlaşma hedefleri doğrultusunda çok daha büyük mesafeler kat edecek, çok daha büyük başarılarla Cumhuriyetimizi taçlandıracağız.
Bizi aydınlık geleceğimize taşıyan bu inançla, Cumhuriyetimizin 86. kuruluş yıl dönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum.
Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, aziz vatandaşlarımı sevgiyle selamlıyorum.''

AA