Meksikalılar'ın ABD'ye kaçak yollardan girme ve daha iyi bir yaşama kavuşma hayalleri sınır ve engel tanımamaya devam ediyor. Dün Meksika ordusu, ABD'ye kaçak yollardan girme amacıyla inşa edilen bir kaçakçılık tüneli keşfetti. Hem insanları hem de uyuşturucuyu ABD'ye sokma amacı taşıyan gizli tünel görenleri hayrete düşürdü.

Otay Mesa sınır kapısının hemen yakınında bulunan ve inşası süren tünel, ABD'nin Meksika sınırına inşa ettiği duvarın hemen dibine gelmişken bulunabildi.

Gizli tünelin açığa çıkmasından sonra Meksikalı askerler, ABD yetkililerini durumdan haberdar etti. Sınırın 30 metre yakınında ortaya çıkarılan tünelde elektrik ve havalandırma da bulunuyor. 1.219 metre genişliğindeki tünel, yerde açılan büyük bir deliğin fark edilmesi üzerine bulundu. İçinde kürek ve bölgeyi gösteren bir haritanın da bulunduğu tünel kapatılmaya başlandı.

Son yıllarda, ABD'din sınıra diktiği duvar nedeniyle çok sayıda yeraltı tüneli insan ve uyuşturucuyu Amerika'ya sokmak amacıyla kazılıyor. Yetkililer tünelleri keşfettikten sonra yıkıyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı