Bir anne oğlunu nefret cinayeti yüzünden 2 yıl önce kaybetti. Eğer o zaman nefret yasası olsaydı, belki o cinayet işlenmeyecekti ya da oğlunun katili 1 yıl hapis yatıp kurtulamayacaktı. İşte Başkan Obama da, nefret suçlarının, cinayetlerinin önüne geçebilmek için Kongre'nin onayladığı 'nefret suçu' yasasını bugün imzalıyor. İmza törenine 2 yıldır öldürülen oğlu için nefret suçlarına karşı mücadele veren anne de katılıyor.

Elke Kennedy, bugün imza töreni yapılacak nefret suçu yasası için Washington'da, Beyaz Saray'da olacak.

Kennedy'nin oğlu 2 yıl önce Greenville, Güney Carolina'daki bir bardan sarhoş olarak çıkmıştı. Oğul Sean o zaman 20 yaşındaydı. Bardan çıktığında, bir araçta oturan iki kişi onu yanlarına çağırdı ve sigara istedi. Sean, sigarayı verdi ve araçtan uzaklaştı. Ancak araçtan inen bir kişi, Sean'a doğru yürüdü ve ona bir yumruk attı. Yumruğun etkisiyle yere düşen Sean'ın beyni zedelendi ve hastaneye kaldırıldığında beyin ölümü gerçekleşti.

İki gün sonra cinayetle suçlanan 18 yaşındaki Stephen Andrew Moller tutuklandı. İstemeden cinayete sebebiyet vermekten yargılanan Moller, 12 aylık hapis cezasının ardından 199 gün de gözetim altında tutuldu. Sonrasında da hiçbir şey olmamış gibi halkın arasına karıştı.

Eğer 2 yıl önce nefret yasası çıkmış olsaydı, FBI saldırıyı soruşturacak ve muhtemelen Sean'ın katili daha fazla ceza alacaktı.

İşte anne bunu bildiği için iki yıldır nefret yasasının çıkması için çabalıyordu. Bu süre içinde, 76 bin mil yol kat eden, okullarda ve kulüplerde konuşma yapan anne nihayet amacına ulaştı. Senato, geçen hafta 68'e karşı 29 oyla yasayı onayladı. Artık kimse cinsiyeti ya da cinsel kimliği nedeniyle saldırıya maruz kaldığında, saldırgan nefret yasasına göre yargılanacak. Anne bugünkü imza töreninde de yerini alarak şiddete karşı en güçlü mesajını vermiş olacak.

Turkishny.com/Gülten Sarı