ABD Sışişleri Bakanı Hillary Clinton, Pakistan ile ilişkilerde yeni sayfa açılacağını bildirdi.

Clinton, ilk kez geldiği Pakistan'ın başkenti İslambad'da temaslarına başlamadan önce yaptığı açıklamada, "Sayfayı çeviriyoruz" diye konuştu. ABD'nin Pakistan ile ilişkilerinde yanlış anlamalar geliştiğini kaydeden Clinton, aralarında ekonomik yardımın güçlendirilmesi ve demokratik kurumların geliştirilmesinin bulunduğu "halkın ihtiyaçları" konusundaki ilişkilere yeniden yoğunlaşmayı taahhüt etti.

Pakistanlı yetkililerle görüşmelerinde ele alacağı konulardan birinin Afganistan olcağını belirten Clinton, 3 gün sürecek ziyareti sırasında birçok sivil yatırım anlaşması yapılacağının haberini de verdi.Pakistan şiddet sarmalında

Pakistan'ın Peşaver kentinde düzenlenen saldırıda ise ölü sayısı 90'ı aştı. Mina pazar yerindeki saldırıda yaralananların sayısı ise son açıklamalara göre 200'ün üzerinde bulunuyor. Hastane kaynakları, ölü sayısının 91 olduğunu, ölen ve yaralananlar arasında çok sayıda kadın ve çocuğun bulunduğunu ifade ettiler.

Yetkililer, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un üç gün sürecek Pakistan ziyaretinin ilk gününde düzenlenen saldırının, bu yıl Pakistan'da düzenlenen en ölümcül saldırı olduğunu söylediler.

Pakistan, ordunun 17 Ekim'de Afganistan sınırındaki Güney Veziristan bölgesinde Taliban militanlarına karşı başlattığı geniş kapsamlı operasyonlardan sonra olası misilleme saldırılarına karşı teyakkuz durumundaydı.

Ordu, BM tesislerine, ordu karargahlarına ve polis karakollarına düzenlenen, 150 kişinin öldüğü saldırılardan sonra Güney Veziristan'daki operasyonları başlatmıştı.