Türkiye ile İsrail arasındaki son krizin patlak vermesinden bu yana Ankara, ilk kez bir İsrailli bakanı ağırlayacak. Türkiye ile gerginlik konusunda bazı İsrailli bakanların sert açıklamalarına tepki gösteren Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanı Ben-Eliezer, Kasım ayında Türkiye’yi ziyaret edecek. Gazze Operasyonu ve Davos yüzünden kriz yaşanan Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerde “Anadolu Kartalı” tatbikatı ve “Ayrılık” dizisinin yarattığı yeni sarsıntı ardından Ankara ilk kez üst düzey bir İsrail hükümeti üyesini ağırlayacak.

Türkiye ile gerginlikler konusunda bazı İsrailli bakanların sert açıklamalarına tepki gösteren Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamın Ben-Eliezer’in Kasım ayında Türkiye’yi ziyaret edeceği bildirildi.

Daha önce defalarca Türkiye’yi ziyaret eden Ben-Eliezer’in, son krizin patlak vermesindan sonra Ankara’ya gelen ilk İsrailli bakan olması dikkat çekici bulundu.

Ankara’da KEK eş Başkanı Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve diğer hükümet yetkilileriyle bir araya gelecek Ben-Elizer’in, çeşitli alanlardaki işbirliği olanaklarının ele alınacağı görüşmelerde gerginliklerin azaltılması üzerinde durması bekleniyor.

-İSRAİLLİ BAKANLARIN SERT AÇIKLAMALARINA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ UYARMIŞTI-


Ben-Elizer, “Anadolu Kartalı” tatbikatının uluslararası bölümünün, Türkiye’nin İsrail’i dışlamak istemesi üzerine bazı İsrail hükümet üyelerinden sert eleştirilerin karşısında yaptığı açıklamada “İsrail liderliğindeki bazılarının Türkiye’ye yönelik eleştirilerinden memnun değilim. Biz ve Türkiye’nin önemli ve stratejik bir takım çıkarlarımız var. Çok hassas bir biçimde davranmalıyız” demişti.

Bu arada, bazı İsrailli Bakanlar, 29 Ekim’de Türk Büyükelçiliğinde düzenlenecek resepsiyonu protesto olarak boyot edeceklerini bildirirken Ben-Eliezer, resepsiyona “kesinlikle” katılacağını vurgularken “ateşe benzin dökmemek lazım” uyarısını da yapmıştı.

(ANKA)